Jak zatrudnienie i zadłużenie wpływa na zdolność kredytową?
Treść
Statystyki dotyczące kredytów konsumenckich udowadniają, że Polacy zadłużają się coraz częściej i na wyższe kwoty. Zastanawiasz się nad zaciągnięciem kredytu lub pożyczki? Obawiasz się o swoją zdolność kredytową, ponieważ masz na koncie opóźnienia w spłatach poprzednich zobowiązań lub jesteś zatrudniony na umowę cywilnoprawną? Sprawdź nasz poradnik i przekonaj się, w jaki sposób te czynniki wpływają na Twoją zdolność.
Czym jest zdolność kredytowa?
Najprostsza definicja mówi, że to nic innego jak zdolność kredytobiorcy do spłaty zaciągniętego zobowiązania. Poprzez dokładne zweryfikowanie wielu czynników, banki zabezpieczają się przed niesolidnymi klientami - chcą mieć pewność, że zobowiązanie zostanie spłacone w terminie.
Na wysokość zdolności kredytowej wpływa wiele aspektów - przede wszystkim miesięczny dochód netto, rodzaj umowy, na podstawie której zatrudniony jest klient, jego historia kredytowa, wiek, stan cywilny, a także ilość posiadanych zobowiązań czy osób w gospodarstwie domowym. Warto wiedzieć, że na zdolność kredytową wpływają nie tylko zaciągnięte pożyczki, ale nawet debet na rachunku bankowym czy limit na karcie kredytowej.
Rodzaj zatrudnienia a zdolność kredytowa
Wśród kredytobiorców panuje przekonanie, że osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej nie ma zdolności kredytowej i będzie mieć problem z uzyskaniem kredytu. Jak jest naprawdę? Oczywiście dla banku najbardziej pożądaną formą zatrudnienia jest umowa o pracę - zwiększa ona szanse na otrzymanie kredytu. Nie oznacza to jednak, że inne formy umów nie są akceptowane. Coraz więcej banków oferuje korzystne propozycje dla osób pracujących na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło. W takiej sytuacji bank bierze pod uwagę inne czynniki - m.in. wiek kredytobiorcy, wysokość dochodów czy okres zatrudnienia. Często zdarza się, że osoba pracująca przez kilka lat na umowę zlecenie i osiągająca wysokie dochody jest bardziej wiarygodnym klientem niż zatrudniona na umowę o pracę od kilku miesięcy i zarabiająca najniższą krajową.
Czy brak zatrudnienia oznacza brak zdolności kredytowej?
Zatrudnienie a brak zdolności kredytowej - jak mają się do siebie? Brak stałego zatrudnienia nie zawsze stanowi przeszkodę w uzyskaniu kredytu. Jesteś właścicielem nieruchomości i czerpiesz dochody z wynajmu mieszkań? Niektóre banki biorą pod uwagę taki rodzaj dochodu przy wydawaniu decyzji o przyznaniu kredytu. Zawsze można też rozważyć zaciągnięcie zobowiązania z inną osobą, np. rodzicem, który posiada stałe zatrudnienie - w ten sposób można skutecznie podwyższyć zdolność kredytową.
Jeśli chcesz zwiększyć szansę na otrzymanie kredytu, to możesz skorzystać z pomocy doradcy kredytowego, który doskonale zna oferty banków i będzie wiedział, do którego należy złożyć wniosek. Doradca kredytowy podpowie również, który sposób na zwiększenie zdolności kredytowej będzie w danym przypadku najlepszy.
Autor: Silesian
Tagi: Jak zatrudnienie i zadłużenie wpływa na zdolność kredytową