Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jak wykorzystać numeryczne sterowanie CNC w przemyśle?

Treść

Postęp technologiczny sprawia, że procesy produkcyjne są znacznie efektywniejsze i funkcjonalniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Regularnie wprowadzane są na rynek nowoczesne maszyny, które są w stanie przyspieszyć dotychczasową pracę człowieka, a także uczynić ją precyzyjniejszą i zgodną z restrykcyjnymi normami oraz wytycznymi. Te nowatorskie urządzenia z roku na rok zastępują stare maszyny, które nie są już tak opłacalne i przydatne. Sterowane są za pomocą komputerów, co zdecydowanie przekłada się na ich większą użyteczność oraz wygodę użytkowania.
Nie da się ukryć, że żadne z urządzeń, z którym mamy do czynienia dziś nie mogłoby powstać, gdyby nie osiągnięcia naszych poprzedników. Z tego powodu warto docenić dotychczasowe technologie, ponieważ można na nich bazować, tworząc nowoczesne rozwiązania, ponieważ dzisiejsze maszyny to ulepszone, a także skomputeryzowane wersje sprzed kilkudziesięciu lat. Świetnym przykładem są frezarki konwencjonalne, które wyglądają i działają podobnie do swoich poprzedników. A jeśli mówimy o ulepszeniach w maszynach, nie można nie wspomnieć również o sterowaniu numerycznym CNC - https://www.ebmia.pl/sterowanie-maszyn-c-287.html
CNC – co to oznacza?
Skrót CNC pochodzi z języka angielskiego (Computerized Numerical Control) i oznacza komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Najprościej mówiąc, jest to układ sterowania numerycznego (https://www.ebmia.pl/sterowanie-maszyn-sterowniki-c-287_62.html), który posiada specjalistyczny mikrokomputer sterowany przez oprogramowanie interaktywne. Określa ono zarówno rodzaj, jak również zakres prac, które mają zostać wykonane przez maszynę. Chociaż technologia CNC jest wykorzystywane w bardzo wielu maszynach, szczególną chętnie stosowana jest w tokarkach karuzelowych.
Jeśli chodzi o działanie komputerowego sterowania urządzeń numerycznych, to zazwyczaj proces wytwarzania przedmiotu złożony jest z kilku faz produkcyjnych. Pierwsza z nich dotyczy projektowania, które jest wspomagane komputerowo (CAD), druga to przetwarzanie projektu na plan sterowania maszyn (CAM), z kolei trzeci polega na wykonaniu przedmiotu (CNC).
Działanie maszyn CNC musi być stale nadzorowana. W tym celu wykorzystuje się zaawansowane sterowniki oraz programy. Ich zadaniem jest komunikacja między sobą, a także wysyłanie informacji do operatora przy pomocy interfejsu graficznego. Pozwala on nie tylko na wczytywanie, ale także na edycję i samodzielne tworzenie programów obróbki (G-code). Oprócz tego umożliwia dodawanie danych korekcyjnych urządzeń oraz zmianę parametrów i współrzędnych. Programy CNC dostępne są w sklepie EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/sterowanie-maszyn-oprogramowanie-c-287_34.html
Czy warto inwestować w rozwiązania z zakresu CNC?
Z całą pewnością można stwierdzić, że układ sterowania numerycznego CNC zupełnie zmienił postrzeganie maszyn, a także pracę wielu przedsiębiorstw, czyniąc ją znacznie szybszą i efektywniejszą. Choć zdecydowanie wsparły działania człowieka, nie wyeliminowały jego uczestnictwa w procesie produkcyjnym. Zajmuje się on nadzorem oraz wydawaniem poleceń – jego udział jest wciąż bardzo duży. Na koniec warto wspomnieć również o tym, że CNC ma kilka różnych układów sterowania: punktowe, kształtowe (ciągłe) oraz odcinkowe.

Autor: Silesian