Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jak wybrać drapak dla kota do małego mieszkania - poradnik

Treść

Coraz częściej żyjemy w centrum dużych miast i nie chcemy skazywać się na samotność; za towarzyszy wybieramy zwierzęta, przede wszystkim koty, którymi łatwiej jest się opiekować bez regularnego wychodzenia z domu. Niestety, centrum miasta ma do zaproponowania często niewielkie mieszkania, a to sprawia, że znacznie ograniczona jest powierzchnia do ustawienia jednej z podstawowych kocich zabawek – drapaka.
O ile każdy posiadacz kota niewychodzącego wie, jak istotna jest kuweta dla kota, o tyle już drapak dla kota wydaje się być mniej ważnym elementem wyposażenia. Tymczasem jego brak może spowodować nie tylko zniszczenie mebli, ale również kocią frustrację. Wraz ze sklepem keko.pl przygotowaliśmy krótki poradnik na temat tego, w jaki sposób wybrać idealny drapak dla kota do małego wnętrza.
A może na ścianie?
Najczęstszym problemem w zagospodarowaniu wnętrza jest oczywiście dostępność odpowiedniej powierzchni podłogi. Oczywistym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest po prostu wybranie takiego drapaka, który nie będzie na tej podłodze zajmował miejsca. Pierwszym i zwykle celnym wyborem w przypadku większości kotów jest drapak dla kota na ścianę– zarówno dowolne miejsce jej powierzchni, jak i róg – czy zawieszany na meblach tapicerowanych. Taki drapak będzie właściwym rozwiązaniem zwłaszcza w sytuacji, gdy kot zaczął już drapać konkretną powierzchnię, a właściciel chce upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: zaproponować kotu miejsce do drapania i uchronić ścianę czy mebel przed dalszymi zniszczeniami.
Warto jednak wspomnieć, że tego rodzaju drapaki zaoferują kotu wyłącznie miejsce do drapania. Mają formę prostej deseczki pokrytej sizalem czy jutą, dlatego kot nie może się po nich wspinać. Aby umożliwić mu również tę wspinaczkę, warto wybrać bardziej rozbudowaną konstrukcję, którą zawiesimy na dowolnej wysokości ściany. W takim przypadku musimy liczyć się z tym, że będzie on zajmowała miejsce również w parametrze głębokości; możliwość montażu na każdej wysokości powinna jednak pomóc w rozwiązaniu dylematu odnośnie tego, gdzie umieścić drapak.

Małe drapaki dla kotów
Oczywiście jednym z prostszych rozwiązań, gdy chcemy zagospodarować kawałek podłogi, ale nie mamy do dyspozycji dużej przestrzeni, jest po prostu wybór małego drapaka. Tego rodzaju konstrukcje składają się zazwyczaj z podstawy oraz słupka pokrytych odpowiednim do drapania materiałem – jutą albo sizalem. Czasami drapak taki może być rozbudowany np. o zabawki na sznurku albo platformę wieńczącą słupek. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że uda się nam kupić taki drapak dla kota tanio; jego cena rozpoczyna się już od kilkudziesięciu złotych i zwykle zamyka przed liczbą trzycyfrową. Takie rozwiązanie będzie dobre w przypadku dorosłego kota, który swoje młodzieńcze harce ma już za sobą i potrzebuje przede wszystkim miejsca do zaspokojenia potrzeby drapania, a nie ma możliwości np. skakania po meblach. Zaletą drapak w porównaniu do tego wieszanego na ścianie jest możliwość szybkiego go przestawienia.
Małe i ekologiczne – z tektury
Kolejnym ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza dla fanów ekologicznego stylu życia, będzie wybór drapaków ekologicznych. Drapak tekturowy, bo o nim mowa, wykonany jest z kilku warstw kartonu, zwykle klejonych ręcznie i formowanych. W zależności od modelu zajmuje więcej albo mniej miejsca i sprawdzi się zwłaszcza w sytuacji, gdy często zmieniamy lokum i chcemy ograniczyć liczbę zabieranego ze sobą bagażu. Jego cena jest stosunkowo niska, głównie z uwagi na fakt, że przy bardzo aktywnym kocie trzeba go dość często wymieniać. To pozwala jednak bez żalu zostawić drapak na śmietniku, gdy nie jest nam już potrzebny bądź zajmuje zbyt wiele miejsca przy przenoszeniu rzeczy do innego mieszkania. Co więcej, drapak tekturowy jest w całości biodegradowalny, dlatego nie zanieczyścimy środowiska pozbywając się go.

Wybór wielofunkcyjny

Co jednak w przypadku osób, które chcą zapewnić kotu maksimum wygód i zagwarantować nie tylko przestrzeń do drapania, ale również wygodne legowisko, miejsce do schowania czy przestrzeń do wspinaczki i zabaw? W takiej sytuacji niezbędne jest poświęcenie miejsca w mieszkaniu na umieszczenie w nim wielofunkcyjnego drapaka. Może on sięgać do sufitu i być węższym, co sprawdzi się przy kilku kotach, jak również liczyć sobie mniej wysokości, a jednocześnie posiadać rozbudowaną konstrukcję z półkami, domkami i innymi, ciekawymi dla kota miejscami. Więcej o tym, co wybierać między hamakami i legowiskami dla kotów a drapakamii w jaki sposób dobrać coś wielofunkcyjnego można znaleźć we wpisie: https://www.keko.pl/Drapak-dla-kota-czy-legowisko-co-wybrac-blog-pol-1525346160.html. Warto tylko pamiętać, że w przypadku większych kotów będziemy potrzebować również znacznej powierzchni drapaka; w takiej sytuacji warto przeliczyć sobie przestrzeń, którą możemy poświecić na taką konstrukcję.
Nawet w małym wnętrzu możemy przygotować dla kota przyjemną strefę, w której zrelaksuje się, zaspokoi swoje potrzeby i instynkty, a przy okazji będzie miał okazję do zabaw. Warto zastanowić się, co najbardziej pasuje do jego temperamentu i na tej podstawie dokonać wyboru.

Autor: Silesian

Tagi: Jak wybrać drapak dla kota do małego mieszkania