Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jak wspierać rodzinę?

Treść

Prorodzinne podatki, system zasiłkowy dla dzieci wiejskich, dłuższe urlopy macierzyńskie, wprowadzenie zakazu pornografii - to najważniejsze elementy skutecznej polityki prorodzinnej. Dyskutowano o nich podczas konferencji "Demografia - Rodzina - Przyszłość", która odbyła się w sobotę w Sejmie.

- Polityka, która nie ma oparcia w zdrowej wiedzy i myśli społecznej, bardzo łatwo zamienia się w politykę, która jest jedynie dążeniem do władzy, a nie rozwiązywaniem problemów społecznych - powiedział poseł Marek Jurek, lider Prawicy Rzeczypospolitej. W jego ocenie, cel zostanie osiągnięty wówczas, gdy w Polsce zacznie się rodzić więcej dzieci, kiedy rodziny wielodzietne nie będą środowiskiem dyskryminowanym. Działania na tym polu wymagają natychmiastowej realizacji, gdyż obecnie w Polsce na pięć Polek przypada zaledwie czworo dzieci. Ta dramatyczna sytuacja - tłumaczył Marek Jurek - nie jest zdeterminowana jedynie problemami ekonomicznymi czy politycznymi, ale w głównej mierze zmianami kulturowymi, jakie nastąpiły w ciągu ostatnich lat. Aby skutecznie temu przeciwdziałać, potrzeba efektywnej polityki państwa.
Posłowie nie kryli, że dużym sukcesem jest przegłosowanie w Sejmie i Senacie ulgi podatkowej w wysokości prawie 1200 zł na jedno dziecko, choć - jak podkreślił Artur Zawisza - docelowo powinniśmy dążyć do tego, aby wprowadzić do ustawy o podatku PIT "iloraz rodzinny", gdy dochody rodziny przewidziane do opodatkowania są dzielone przez liczbę jej członków. - Chcieliśmy wprowadzić prawidłową logikę, gdzie rodzina jest podmiotem podatkowym, a indywidualne opodatkowanie dochodów osobistych jest tylko opcją. Stosuje się to w niektórych krajach europejskich, kiedy rodzina traktowana jest jako podmiot podatkowy - tłumaczył Zawisza.
O konieczności wprowadzenia dłuższych urlopów macierzyńskich przekonywał poseł Marian Piłka. W jego ocenie, wydłużenie urlopów macierzyńskich, które obecnie obowiązują, to jedynie kropla w morzu potrzeb. - Zatem konieczne jest dokonanie zasadniczej korekty - wydłużenie urlopów w zależności od liczby posiadanych dzieci: do 6 miesięcy na pierwsze dziecko, do 9 miesięcy na drugie dziecko i 12 miesięcy na trzecie i kolejne dziecko - mówił Piłka. Komentując sprawę ulg podatkowych na dzieci, Piłka zaznaczył, że konieczne jest rozszerzenie tego rozwiązania na rolników, którzy jednak nie płacą podatku dochodowego. Pomoc ta miałaby charakter kredytu podatkowego albo pewnych świadczeń dla rodzin rolniczych, udzielanych przez państwo. Jest to tym bardziej zasadne, że rodziny rolnicze są na ogół liczniejsze od rodzin miejskich, dzięki czemu w zdecydowanej mierze przyczyniają się do wzrostu demograficznego.
MST, JKM
"Nasz Dziennik" 2007-09-17

Autor: wa