Jak właściwie serwisować maszyny, aby jak najdłużej utrzymać je we właściwym stanie technicznym?
Treść
Jednym z elementów właściwego serwisowania maszyn jest minimalizowanie ryzyka ich uszkodzeń w czasie pracy. Pomagają w tym urządzenia blokujące, których aktywacja zatrzymuje sprzęt, wyłącza jego niebezpieczne funkcje lub automatyzuje jego pracę. Taką rolę pełnią wyłączniki krańcowe zmniejszające ryzyko awarii i pomagające utrzymać właściwy stan technicznym przez dłuższy czas.
Czym są wyłączniki krańcowe?
Wyłącznik krańcowy to urządzenie elektromechaniczne składające się z siłownika mechanicznie połączonego z zestawem styków. Gdy te drugie zetkną się z pierwszym, dochodzi do uruchomienia lub przerwania połączenia elektrycznego w obwodzie.
Wyłączniki krańcowe mają kluczowe znaczenie w utrzymaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa oraz automatyzacji różnych procesów w życiu codziennym czy w przemyśle. To rodzaje przełączników, które wykrywają ruch i odpowiednio na niego reagują.
Krańcówki poziome i pionowe wykorzystuje się m.in. do zabezpiaczenia blokad, liczenia obiektów, włączania i wyłączania mechanizmów czy ograniczania zakresu ruchów urządzeń. Mikrowyłączniki krańcowe posiadają dobre parametry użytkowe i mogą być montowane w trudno dostępnych miejscach.
Wyłączniki krańcowe – podział i rodzaje krańcówek
Ze względu na wytrzymałość, łatwość montażu i niezawodność wyłączniki krańcowe są wykorzystywane w różnych środowiskach i z różnym przeznaczeniem. Jeśli szukasz odpowiednich krańcówek, warto najpierw znać ich podział:
- Krańcówka mechaniczna (lub elektromechaniczna) – najczęściej stosowane wyłączniki krańcowe. Ruchomym elementem wykrywającym ruch jest w nich dźwignia mechaniczna połączona w obudowie z łącznikiem elektrycznym. Krańcówki mechaniczne charakteryzują prosta budowa i prosty mechanizm działania. Różnią się od siebie głównie rodzajem dźwigni. Może być ona z regulowaną długością, krótka, długa czy prętowa. Jednym z rodzajów tych krańcówek jest wyłącznik krańcowy z rolką.
- Krańcówka magnetyczna – w odróżnieniu od krańcówki mechanicznej wyłącznik krańcowy magnetyczny wykrywa ruch za pomocą pary magnesów. Gdy się do siebie zbliżą, dochodzi do indukcji prądu, a krańcówka otrzymuje sygnał o zbliżającej się przeszkodzie. Choć krańcówka magnetyczna jest niezwykle precyzyjna, to warto pamiętać, że jej pracę zaburza pole elektromagnetyczne. Warto wziąć to pod uwagę przed montażem.
- Czujniki krańcowe – optyczne wyłączniki, które zamiast dźwigni i magnesów wykorzystują układ optyczny. Te najczęściej małe wyłączniki elektryczne do niezawodnego działania potrzebują czystego środowiska, bez zanieczyszczeń czy pyłków, które spowodować mogą niepożądane uruchomienie czujników. Optyczne mikrowyłączniki krańcowe są szalenie precyzyjne i delikatne, stąd bardzo często stosuje się je w robotyce.
Autor: Silesian