Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jak urządzić sypialnię alergika?

Treść

Główne objawy alergii to kichanie, katar i podrażnienie spojówek. Gdy każdy poranek witamy właśnie w taki sposób, przyczyna dolegliwości może tkwić w naszej sypialni. Reakcje uczuleniowe powodują zazwyczaj roztocza, kurz, oraz pyłki. Gromadzą się w pościeli i na materacu, wzmagając objawy alergii. Aby uniknąć takich problemów i cieszyć się zdrowym, odprężającym snem, warto wprowadzić kilka zmian i zadbać o higienę w swoim otoczeniu.
W łóżku spędzamy czas każdego dnia. Zazwyczaj jest to od 6 do 8 godzin, a jakość wdychanego w tym okresie powietrza ma ogromny wpływ na samopoczucie. Oczywiście podstawową zasadą dbałości o pokój alergika jest stałe utrzymywanie go w czystości. Chodzi przede wszystkim o usuwanie nadmiaru kurzu – zarówno z szafek, stojących na wierzchu przedmiotów, jak i z podłogi. Zadanie ułatwi w tym przypadku urządzenie sypialni w duchu praktycznego minimalizmu. Zrezygnujmy ze zbyt dużej liczby drobiazgów i książek na półkach, które niepotrzebnie gromadzą kurz. Oprócz tego warto wymienić firanki lub zasłony na praktycznie rolety czy żaluzje. W otoczeniu alergika nie sprawdzą się również chodniczki z naturalnych tworzyw, chyba że zamierzamy je często wietrzyć i prać.
Mimo wszystko warto ograniczyć takie ozdoby i dodatki do minimum, zwłaszcza w pomieszczeniu sypialnianym. To tutaj spędzamy nawet 1/3 swojego życia, dlatego warto zaaranżować przestrzeń w taki sposób, aby uniknąć problemów ze zdrowiem. Kolejnym istotnym elementem jest pościel. To bardzo istotne, aby zakupić kołdrę o właściwościach antyalergicznych. Jedną z najlepszych i przystępnych cenowo opcji jest kołdra Medical, która zapewnia maksymalny komfort wypoczynku. Każdy model z tej serii posiada specjalne certyfikaty, potwierdzające zdrowotne właściwości. Produkty Medical wykonuje się z silikonowanych, poliestrowych włókien, dzięki czemu doskonale utrzymują ciepło, a przy tym są przyjemne w dotyku i bardzo lekkie. Każdą kołdrę alergika należy prać w wysokich temperaturach, aby pozbyć się szkodliwych roztoczy i drobnoustrojów. Dlatego ten typ kołder możemy ustawiać aż na 95 stopni, ponieważ są wyjątkowo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Specjalny materac to podstawa
Poza pościelą, równie istotny jest materac, na którym śpimy. Powinien być nie tylko dostatecznie wygodny, ale także wykonany z odpowiednich tworzyw. Wśród zalecanych znajdują się przede wszystkim materiały sztuczne, takie jak pianki poliuretanowe i gąbki. Specjaliści odradzają za to zakup materacy z naturalnych surowców, takich jak np. wełna. Dużą rolę odgrywa nie tylko wypełnienie, ale również pokrowiec, na który musimy zwrócić uwagę przy zakupie.
Powinien być łatwy w ściąganiu i zakładaniu. Podobnie jak pościel, będzie wymagał regularnego prania. Oprócz tego znaczenie ma rama łóżka – nie może być tapicerowana (materiały zbierają kurz). Najlepiej, aby składała się np. wyłącznie z naturalnego drewna lub metalu. Poza doborem odpowiedniej pościeli, materaca i ramy, pamiętajmy o regularnym wietrzeniu sypialni. Najlepszą do tego porą jest czas pomiędzy północą a godziną 5 rano, kiedy w powietrzu unosi się najmniej pyłków. Powinniśmy również często odsłaniać okna, ponieważ roztocza nie lubią zbyt dużego nasłonecznienia.

Autor: Silesian

Tagi: Jak urządzić sypialnię alergika?