Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jak sprawdzić czy bransoletka jest złota

Treść

Złota biżuteria od lat cieszy się niesłabnącą popularnością i raczej nie ma co się spodziewać, by to się zmieniło. Modne stały się jednak także ozdoby pozłacane - często tak podobne do złota, że nieomal nie do odróżnienia. Zastanawiasz się, czy biżuteria, którą posiadasz, jest wykonana ze złota, a nie masz możliwości sprawdzenia tego w sklepie? Podpowiadamy, co zrobić!


Złoto to pożądany kruszec, którego wartość stale rośnie. Jeśli kupujemy bransoletkę, kolczyki czy inne ozdoby z nieznanego i niepewnego źródła, wówczas warto sprawdzić złoto domowym sposobem lub udać się do zaufanego, najbliższego jubilera, który sprawdzi, czy nie zostaliśmy oszukani. Niekiedy też przyczyną chęci sprawdzenia autentyczności złota może być po prostu ciekawość - w przypadku, gdy biżuterię otrzymaliśmy w prezencie.


Próba złota


Krok pierwszy jest bardzo prosty. Wystarczy sprawdzić, czy biżuteria ma wybitą próbę złota. Jej brak może świadczyć o tym, że ta nie jest ani wykonana ze złota, ani pozłacana - a jedynie odpowiednio pomalowana lub wykonana z kruszcu, który przypomina złoto.


Jeśli wiesz, jakiej marki jest kupiona przez Ciebie biżuteria, możesz też wyszukać opis na jej stronie internetowej. Wiarygodni sprzedawcy biżuterii zamieszczają informacje na temat materiału, z jakiego wykona została dana bransoletka czy zawieszka.


Złoto a tombak - co warto wiedzieć?


Tombak do złudzenia przypomina złoto i wiele osób nie jest w stanie odróżnić go od prawdziwego kruszcu. Czym jest tombak? To stop miedzi i cynku. Duża zawartość miedzi sprawia, że ma on charakterystyczny, złoty kolor. Niestety na wyglądzie podobieństwa się kończą. Mimo to przeciętej osobie trudno jest rozpoznać złoto i odróżnić je od tombaku. Wykorzystują to oszuści, którzy często sprzedają biżuterię z tombaku, podając, że została wykonana z prawdziwego złota. Najczęściej można ich spotkać w miejscowościach turystycznych, na bazarach czy ryneczkach. Nie brakuje ich także w internecie, na różnego rodzaju podejrzanych platformach sprzedażowych. Dlatego zbyt atrakcyjna cena, znacznie niższa od tej, z którą mamy do czynienia u jubilera powinna dać nam mocno do myślenia. Być może promocja jest związana właśnie z tym, że złota bransoletka - niewiele wspólnego ma ze złotem.


Kupienie podrobionej biżuterii to duża strata pieniędzy, gdyż wartość tombaku jest bardzo, bardzo niska.


Jak rozpoznać złoto?


Czy można sprawdzić złoto domowym sposobem? Okazuje się, że tak. Trzeba tylko wiedzieć, w jaki sposób to zrobić.


Kupując bransoletkę, należy zwrócić uwagę na próbę złota. Należy też przyjrzeć się wszystkim oznaczeniom znajdującym się na biżuterii. Koniecznie trzeba porównać je z tabelą znaków pobierczych oraz tabelą cech. Takie dane dostępne są na stronie internetowej Głównego Urzędu Miar oraz na wielu innych portalach dotyczących jubilerstwa i złota. Takie dane posiadać powinien także każdy ceniony jubiler i powinien je też udostępnić na prośbę klienta.


Kolejną metodą jest próba właściwości magnetycznych. Złoto można więc sprawdzić, sięgając po magnes. Zarówno złoto jak i srebro uznaje się za diamagnetyk. Oznacza to, że żaden z tych kruszców nie będzie miał właściwości magnetycznych. Uwaga jest tu jednak pewien kłopot - dotyczy to jedynie 24-karatowego złota. Jeśli mamy mniejszą próbę złota (a często wykorzystywane jest złoto 18 - karatowe), może ona reagować na magnes.


Ciekawostką jest bez wątpienia fakt, że o ile złoto i srebro nie reagują na magnes, to platyna już tak.


Rozpoznanie złota za pomocą kwasu? To doskonały pomysł


Do sprawdzenia autentyczności złota można użyć kwasu. Wiele osób obawia się takiego działania, myśląc, że w ten sposób może uszkodzić kruszec. Nic bardziej mylnego, umiejętnie przeprowadzony eksperyment jest całkowicie bezpieczny dla bransoletki czy jakiejkolwiek innej biżuterii. Metoda jest jednak nieco skomplikowana i raczej nie zaleca się jednak przeprowadzania go bez odpowiedniej wiedzy, dlatego osoby, które nie są zaznajomione z chemią, lepiej by oddały swoje złoto w ręce fachowca. Chcąc odróżnić złoto kwasem, warto wiedzieć także, że czyste złoto musi stanowić ponad 50%. W innym przypadku ta metoda będzie nieskuteczna.


Zamiast samodzielnego użycia kwasu azotowego lepiej sięgnąć po gotowe, łatwe w obsłudze i bezpieczne zestawy do sprawdzania autentyczności złota. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie są one zbyt tanie.


Analiza gęstości i kolorystyki może pomóc rozpoznać złoto


Kolejną popularną metodą, która pozwala dowiedzieć się, czy mamy prawdziwe złoto, czy zostaliśmy oszukani, jest analiza gęstości. Trzeba wiedzieć, że wszystkie metale mają swoją gęstość. Gęstość złota wynosi 19,3 g cm, dla porównania - srebro ma gęstość 10,5 g cm. Próba Archimedesa pozwala sprawdzić gęstość wyrobu. Wystarczy jedynie wyliczyć objętość wody, która została wyparta ze szklanego naczynia po włożeniu do niego przedmiotu. Następnie można ustalić gęstość przedmiotu, stosując wyliczenia matematyczne. Zajmuje to trochę czasu, jednak metoda jest dość skuteczna i pewna. Poza tym można ją przeprowadzić samodzielnie.


Jeśli chcemy sprawdzić złoto przed zakupem lub zweryfikować czy bransoletka, którą posiadamy, jest na pewno złota, można także przeprowadzić analizę koloru. Należy pamiętać, że biżuteria z prawdziwego złota jest delikatna, ale nie rdzewieje, ani też nie pozostawia plam czy zabrudzeń. Warto wiedzieć, że zazwyczaj mamy do czynienia ze złotem wykonanym też z innych stopów. Dlatego może zdarzyć się, że pojawiają się na nim przebarwienia, przez co mogą pojawić się wątpliwości co do autentyczności złota.


Wizyta u sprawdzonego złotnika


Wprawne oko złotnika zazwyczaj widzi autentyczność złota, jeszcze zanim zostaną przeprowadzone jakiekolwiek próby. Jeśli więc zależy nam na czasie, najlepszym sposobem, by dowiedzieć się, czy złoto jest prawdziwe - jest wizyta u eksperta. Szczególnie że weryfikacja prawdziwości biżuterii u fachowca jest nie tylko szybka, ale i zazwyczaj niezbyt kosztowna.


O czym jeszcze trzeba pamiętać?


Eksperci zalecają, by złoto kupować u sprawdzonych źródeł. W przypadku złota, należy unikać kupowania ozdób z tego kruszcu na baz


analizę koloruarach, u domokrążców czy na podejrzanych stronach internetowych, gdzie nie ma możliwości sprawdzenia autentyczności biżuterii. To samo dotyczy kamieni szlachetnych i ozdób z innych cennych kruszców. Warto nabywać biżuterię w sprawdzonych miejscach, jak np. w Lilou, gdzie znajdziemy wiele ciekawych wzorów modnych złotych bransoletek, które posiadają odpowiednie certyfikaty autentyczności.

Autor: mj