Przejdź do treści
1
2
3
4
Przejdź do stopki

Jak radzić sobie w czasach inflacji?

Treść

Aktualnie ceny za towary i usługi mogą przyprawiać o zawrót głowy. Niestety, taniej nie będzie. Dlatego warto zastanowić się nad tym, gdzie możemy poszukać oszczędności, które pozwolą nam mniej boleśnie odczuwać rosnące ceny.

Listy zakupów

Często bywa tak, że idąc do sklepu kupujemy rzeczy, których pierwotnie nie planowaliśmy nabywać. Czasem skusi nas promocja, innym razem ładne opakowanie. W efekcie jednak przynosimy do domu artykuły, których nie potrzebujemy. A to oczywiście niepotrzebnie wydane pieniądze.

Dlatego też idąc na zakupy, warto wcześniej przygotować sobie listę. Następnie kupujmy tylko te rzeczy, które się na niej znalazły. To sprawi, że w naszym koszyku nie znajdą się niepotrzebne słodycze, artykuły z promocji czy gadżety, z których pewnie nigdy nie skorzystamy.

Polecamy także chodzenie do sklepów możliwie jak najrzadziej. W ten sposób będziemy mieli mniej okazji do niepotrzebnych wydatków.

Tańsze produkty finansowe

W tym wypadku na pewno podstawą jest porównanie produktów finansowych. Co dokładnie mamy na myśli? Wielu z nas korzysta z polis ubezpieczeniowych czy też zaciąga kredyty bądź pożyczki. Na rynku dostępnych jest wiele ofert, dlatego nie ma sensu wybieranie pierwszej opcji z brzegu. W ten sposób prawie na pewno wybierzemy produkt, za który przepłacimy.

Dlatego też lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z porównywarki. Wystarczy podać kilka kluczowych informacji, a już po chwili system pokaże nam oferty najlepiej dopasowane do naszych potrzeb. Za jednym zamachem sprawdzimy, który ubezpieczyciel bądź kredytodawca ma dla nas najlepszą propozycję. Jest to również duża oszczędność czasu, ponieważ nie musimy sprawdzać każdej oferty osobno, zamiast tego wszystko znajduje się w jednym miejscu.

Co również istotne, wiele umów jesteśmy w stanie zawrzeć drogą online. Dzięki temu polisę na życie bądź ubezpieczenie turystyczne wykupimy bez wychodzenia z domu.

Rezygnacja z niepotrzebnych usług

Wielu z nas niepotrzebnie wydaje pieniądze na różnego rodzaju subskrypcje bądź abonamenty, z których nie korzysta. Kilka platform streamingowych, karnet na siłownię, abonamenty w grach komputerowych… Jest wiele miejsc, w których zostawiamy pieniądze. Dlatego też warto zastanowić się nad tym, z czego faktycznie korzystamy i zrezygnować z usług, które nie są nam potrzebne. W ten sposób z pewnością uda nam się sporo zaoszczędzić.

Kontrolowanie wydatków

Dobrą metodą jest również robienie miesięcznego podsumowania wydatków. Sprawdzajmy, gdzie i na co rozchodzą się nasze pieniądze. Być może nie byliśmy świadomi, że wydajemy spore ilości gotówki na stosunkowo tanie rzeczy, które jednak kupujemy regularnie i w dużych nakładach.

Dobrze jest także planować swoje wydatki. Ustalać, na co możemy sobie w danym miesiącu pozwolić. Oczywiście przy rosnącej inflacji dobrze jest zostawić sobie pewien zapas gotówki, ponieważ możliwe jest, że za 2-3 tygodnie niektóre towary będą droższe niż w momencie sporządzania listy. Nie mniej takie planowanie z pewnością pomoże nam lepiej zapanować nad naszym budżetem.

Autor: Kaja Czapla