Jak poprawnie korzystać ze szczoteczki do zębów?
Treść
Wbrew pozorom, poprawne szczotkowanie zębów nie jest łatwym zadaniem. Choć tę czynność wykonujemy od najmłodszych lat - często po prostu „szorujemy” uzębienie, czym możemy uszkodzić szkliwo i dziąsła, nawet nie oczyszczając zębów dokładnie. Dlatego też, ważne jest odpowiednie dobranie i stosowanie techniki szczotkowania. Jak należy szczotkować zęby, by przynosiło to jak najlepsze rezultaty?
Niezależnie od tego, jaką metodę szczotkowania zębów wybierzemy, podstawą jest oczyszczanie uzębienia dwa razy dziennie przez dwie minuty. Zalecana przez stomatologów kolejność oczyszczania jamy ustnej to w pierwszym rzędzie wyszczotkowanie zębów górnych, potem dolnych a na końcu języka. Jakie są najbardziej popularne metody oczyszczania zębów? Czy warto zaopatrzyć się w szczoteczkę elektryczną lub soniczną, która wykona całą pracę za nas?
Metoda szczotkowania zębów okrężna
To najłatwiejsza metoda szczotkowania uzębienia. Polega na oczyszczeniu zębów okrężnymi ruchami. Szczoteczkę przykładamy do powierzchni gładkiej zęba pod kątem prostym, a następnie delikatnie szczotkujemy. Polecana jest głównie dzieciom i osobom, które mają zaburzone funkcje motoryczne. Nie usuwa płytki nazębnej z powierzchni stycznej zębów.
Metoda wibrująca
To już nieco bardziej skomplikowany sposób oczyszczania zębów. Polega na wprawieniu szczoteczki w delikatne wibracje i przesuwaniu nią od szyjki zęba ku jego koronie. Jest znacznie skuteczniejsza, pozwala lepiej usuwać płytkę nazębną z kieszonek dziąsłowych i przestrzeni międzyzębowych. Możemy w niej wyróżnić trzy etapy, a dla pełnego oczyszczenia jamy ustnej, warto jest przejść przez każdy z nich.
Ustaw szczoteczkę pod kątem 45 stopni do powierzchni zęba w okolicy jego szyjki, włosiem do korzenia. Następnie delikatnie poziomo wibrując (zalecane jest 5 serii po 30 drgań), wędruj szczoteczką ku koronie zęba.
Szczoteczka do zębów ponownie znajduje się pod kątem 45 stopni przy szyjce zęba, włosiem ku korzeniowi, jednak część włókien znajduje się na dziąśle. Stamtąd wykonujemy ruch wywijający w kierunku korony zęba, pamiętając o jednoczesnym drganiu w poziomie.
W ostatnim etapie szczoteczka do zębów także jest ustawiona pod kątem 45 stopni do zęba. Włosie umiejscowione jest częściowo na dziąśle, częściowo na koronie zęba, tym razem jednak skierowane jest ku koronie zęba. Z takiej pozycji wykonywane są ruchy obrotowe, oczyszczające zęby i masujące dziąsła. Więcej informacji na temat tej techniki mycia zębów znajdziesz na stronie szczoteczka-elektryczna.edu.pl
Metoda mycia zębów roll
Polega na wykonywaniu ruchów wywijających, wymiatających przy dołożeniu lekkich obrotów główką szczoteczki (zaleca się po około 4 - 6 ruchów na każdą czyszczoną powierzchnię). Szczoteczka do zębów także ustawiona jest pod kątem 45 stopni do powierzchni zęba, przy dziąśle, skierowana włosiem ku korzeniowi. Jest to metoda bardzo mało inwazyjna, dlatego wielu dentystów poleca ją osobom mającym np. problem krwawiących dziąseł. Jest przy tym jednak dość mało dokładna i bardzo pracochłonna.
Dwie metody uzupełniające wyżej zaprezentowane techniki oczyszczania zębów:
- metoda pionowa - polega na oczyszczaniu zębów przednich - siekaczy i kłów przez ułożenie szczoteczki pionowo do powierzchni tych zębów i wymiatanie w ten sposób od strony języka resztek pokarmowych.
- metoda pozioma - pomaga oczyścić powierzchnię żującą zębów. Szczoteczkę należy ułożyć pod kątem prostym do uzębienia i wykonywać ruchy „przód-tył”. Można robić także delikatne obroty.
Ostateczna decyzja co do tego, z jakiej metody szczotkowania zębów skorzystasz, należy do ciebie. Jeżeli nie wiesz jaka technika byłaby dla twoich zębów najlepsza oraz czy poprawnie oczyszczasz uzębienie - skonsultuj się z dentystą. Jeżeli wykonywane szczoteczką do mycia zębów manewry powodują ból bądź krwawienie dziąseł - rozważ zmianę metody szczotkowania. Być może warto także zastanowić się nad zmianą klasycznej szczoteczki na urządzenie elektryczne. Do wyboru mamy szczoteczki soniczne oraz elektryczne obrotowe. W przypadku wyboru takiego urządzenia nie musimy martwić się o odpowiednią technikę mycia zębów. Szczoteczka elektryczna wykonuje całą pracę za nas.
Autor: Silesian