Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jak odkrywano piękno podlaskich ziem

Treść

"Wędrówki po Podlasiu XVIII-XX wiek" to tytuł wystawy, którą obecnie można obejrzeć w Muzeum Historycznym w Białymstoku. Wystawa opowiada o rozwoju krajoznawstwa i turystyki na terenie województwa podlaskiego.

Wszystko zaczęło się w XVIII wieku, kiedy to do wspaniałej rezydencji pałacowej hetmana Jana Klemensa Branickiego, ulokowanej w Białymstoku, zjeżdżali goście z całej Europy. Jak wynika z pozostawionych przez nich zapisów w pamiętnikach, piękno podlaskiej przyrody wywarło na nich duże wrażenie. Z Białegostoku podróżowano przeważnie do Grodna, przemierzając obszary puszczańskie, mijając piękne okolice.
Do końca XIX wieku tereny województwa podlaskiego nie były raczej miejscem wielu turystycznych wypraw. Dopiero działalność takich wybitnych osób, jak m.in. Zygmunt Gloger, upowszechniła w kraju wiedzę na temat niezwykłych walorów przyrodniczych tych ziem. Turystyka dość prężnie rozwinęła się tu w okresie międzywojennym. Szczególnym zainteresowaniem turystów cieszyły się pojezierza: augustowskie, suwalskie czy grodzieńskie. To wówczas Augustów stał się letnią stolicą Polski, w której kilkakrotnie wypoczywali marszałek Józef Piłsudski i prezydent Ignacy Mościcki.
Latem popularne były spływy kajakowe - dzięki Kanałowi Augustowskiemu pływano aż do Grodna i dalej. Dodatkowo żeglowano, uprawiano turystykę wędrowną - pieszą i rowerową. Zimą na zamarzniętych jeziorach ślizgano się na bojerach. Ważną instytucją, która przyczyniła się do rozwoju turystyki w województwie podlaskim, było powstałe w Białymstoku w latach 20. Polskie Towarzystwo Krajoznawcze (PTK). To jego staraniem otwarto Muzeum Przyrody w Białowieży, które przyciągało turystów z całej Europy.
Po wojnie PTK połączyło się z Polskim Towarzystwem Tatrzańskim (PTT) i pod nazwą Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK) rozwinęło swoją działalność. Dzięki temu odbudowuje się i remontuje wiele obiektów historycznych. Ratowane są przed zniszczeniem tereny bardzo cenne przyrodniczo. Przykładem może być tu zablokowanie pomysłu melioracji bezcennego Czerwonego Bagna leżącego w dolinie Biebrzy. Turystyka rozwija się również poprzez lokowanie przez duże zakłady pracy z całej Polski głównie na terenach pojezierzy ośrodków wypoczynkowych i domów wczasowych.
W czasach współczesnych wciąż trwa odkrywanie uroków czystych i malowniczych terenów województwa podlaskiego, które jak na to wskazuje wciąż rosnące zainteresowanie zagranicznych turystów, należą do jednych z najcenniejszych obszarów Europy. Na szczęście kończy się już okres pewnego zastoju w rozwoju turystyki na Podlasiu. Świadczą o tym wyrastające jak grzyby po deszczu ośrodki turystyczne, gospodarstwa agroturystyczne oraz inwestycje przeprowadzane przez władze gminne, które coraz wyraźniej widzą w turystyce dużą szansę rozwoju.
Adam Białous, Białystok
"Nasz Dziennik" 2007-06-26

Autor: wa