Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jak dbać o organizm w upalne dni?

Treść

Lekarze przypominają, że podczas upałów należy przyjmować więcej płynów niż zazwyczaj. Dziś w wielu regionach będzie powyżej trzydziestu stopni.

Wysoka temperatura powoduje utratę wody z organizmu. Pocenie się jest czymś naturalnym. Medycy przestrzegają przed stosowaniem specjalistycznych preparatów ograniczających ten proces – mówił doktor Adam Pietrzak, ratownik medyczny.

Jeżeli w fazie największego upału, dużej temperatury zewnętrznej, ograniczymy pocenie o naturalne ochłodzenie organizmu, to może dojść do przegrzania i uszkodzenia (czasowego czy nawet trwałego) układu nerwowego.  Możemy eksperymentować z ograniczeniem pocenia, ale poza strefą największych upałów i największego gorąca, bo może się to skończyć źle. Musimy się pocić i musimy zachować możliwie najbardziej optymalną temperaturę – powiedział doktor Adam Pietrzak.

Lekarz zaleca też ograniczenie aktywności w porze największego nasłonecznienia. Według niego osoby z chorobami układu krążenia powinny szukać schronienia w pomieszczeniach klimatyzowanych. U takich osób zbyt duże ilości wody mogą nie być wskazane.

RIRM

źródło: radiomaryja.pl, 10 lipca 2024

Autor: dj