Jak czytać księgę wieczystą?
Treść
Księga wieczysta to publiczny rejestr informacji na temat stanu prawnego nieruchomości. Zawarte w niej dane są cenne zwłaszcza wtedy, gdy nabywamy dom czy mieszkanie i chcemy mieć pewność, że nie padniemy ofiarą oszustwa, a nasza inwestycja nie stanie się źródłem przyszłych kłopotów.
W jaki sposób odnaleźć księgę wieczystą?
Można tego dokonać na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości lub poprzez dostępne w sieci wyszukiwarki ksiąg wieczystych. Więcej czasu zajmie nam złożenie wniosku do Sądu Rejonowego, właściwego dla miejsca położenia nieruchomości, który również umożliwia wgląd do ksiąg. Jeżeli nie znamy numeru księgi, wystarczą nam numer działki lub adres nieruchomości. Więcej informacji na temat wyszukiwania ksiąg wieczystych znajdziemy na stronie Ksiegi-wieczyste.org.
Oznaczenie nieruchomości – Dział I-O
Pierwszy dział zawiera podstawowe informacje na temat nieruchomości. Znajdziemy w nim informacje o powierzchni nieruchomości, jej położeniu i adresie, a także opis budynków wchodzących w jej skład.
Własność – Dział II
W drugim dziale księgi wieczystej znajdziemy informacje na temat właściciela prawnego lub użytkownika wieczystego nieruchomości. Jeśli jest objęta prawem współwłasności, również dowiemy się o tym w tej części księgi.
Prawa, roszczenia i ograniczenia – Dział III
Dział trzeci zawiera informacje na temat ograniczeń praw rzeczowych z wyłączeniem hipoteki. Wszelkiego rodzaju służebności na rzecz innych osób będą ujęte właśnie w tej części księgi. Mogą to być m.in. umowy najmu, dzierżawy, a także obciążenia komornicze czy tzw. prawo dożywocia.
Hipoteka – Dział IV
Rozdział czwarty, nie mniej istotny od poprzednich, zawiera informacje na temat obciążeń hipotecznych nieruchomości. W przypadku ich istnienia powinniśmy poprosić właściciela nieruchomości o wykreślenie ich przed podpisaniem umowy sprzedaży. W przeciwnym wypadku może okazać się, że zostaniemy mimowolnymi właścicielami długu.
Wzmianki
Wzmianki to dodatkowe informacje umieszczone w każdym rozdziale księgi. Pojawiają się wówczas, gdy w sądzie, prowadzącym daną księgę, złożony został wniosek o dokonanie nowego wpisu. Wzmianki nie zawierają jednak konkretnej informacji, czego dany wpis ma dotyczyć, dlatego warto wstrzymać się z zakupem nieruchomości do momentu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości.
Po co czytać księgę wieczystą?
Dzięki informacjom umieszczonym w księdze wieczystej mamy pewność, kto jest właścicielem prawnym nieruchomości, jakie są jej obciążenia hipoteczne i obciążenia prawami osób trzecich. Wiedza ta może uchronić nas przed oszustwem czy stratą pieniędzy.
Autor: Silesian
Tagi: Jak czytać księgę wieczystą