Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jak chciała Bruksela

Treść

Węgierski rząd przedłożył projekt nowelizacji ustawy o banku centralnym, co ma na celu odblokowanie negocjacji z Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym na temat pomocy finansowej.

Projekt jest wyraźnym ustępstwem gabinetu Viktora Orbána pod presją międzynarodowych kół finansowych, które uznały przeprowadzoną pod koniec ubiegłego roku reformę banku centralnego za zamach na jego niezależność.
- Rząd złożył w parlamencie projekt nowelizacji ustawy o banku centralnym obejmujący pewne punkty, wobec których zastrzeżenia składa Komisja Europejska - oświadczył przedstawiciel ministerstwa gospodarki. Z ustawy znikną też zapisy o możliwym rozwiązaniu Rady Monetarnej w przypadku przyjęcia euro na Węgrzech. Organ ten jest odpowiednikiem polskiej Rady Polityki Pieniężnej. Przedstawiciel rządu nie będzie odtąd brał udziału w jej posiedzeniach. Rada nie będzie już zobligowana do przekazywania rządowi planów swoich zebrań. Poinformowano również, że złożono projekt nowelizacji konstytucji w celu unieważnienia planu połączenia banku centralnego z instytucją nadzoru rynku finansowego, co kwestionowały UE i MFW.
Od początku roku szef KE José Manuel Barroso naciskał na rząd Orbána, by zmienił uchwaloną przez parlament ustawę. KE oraz MFW stawiały to jako warunek nowej pomocy finansowej dla Węgier rzędu 15-20 mld euro. Wszczęto w tej sprawie procedurę o naruszenie unijnego prawa. Komisja Europejska zagroziła pod koniec lutego, że zamrozi Węgrom od 2013 r. dostęp do prawie pół miliarda euro z Funduszu Spójności. Jako powód podano niewystarczającą walkę z deficytem budżetowym. Na Węgrzech przekroczył on dozwolone 3 proc. PKB. Jednak dotyczy to wielu innych państw unijnych, wobec których Komisja takich gróźb nie wyrażała. Zdaniem rządzącej partii Fidesz, przyczyną krytyki Budapesztu ze strony międzynarodowych instytucji jest niezależna polityka i nastawiony na interesy narodowe program rządu.
W poniedziałek w siedzibie Europejskiego Banku Centralnego we Frankfurcie nad Menem odbyło się techniczne spotkanie między przedstawicielami węgierskiego rządu, banku centralnego, MFW, Europejskiego Banku Centralnego oraz Komisji Europejskiej w celu omówienia przewidywanych przez Budapeszt zmian w ustawie o banku centralnym.

PF

Nasz Dziennik Czwartek, 19 kwietnia 2012, Nr 92 (4327)

Autor: au