Jak aplikować, by dostać wymarzoną pracę? Poradnik
Treść
Kilkadziesiąt wysłanych CV i listów motywacyjnych wciąż nie przyniosło oczekiwanych rezultatów? Taka sytuacja może przyczynić się do rezygnacji nawet najbardziej zawziętego aplikanta. Niestety, czasami pomimo odpowiednich kwalifikacji, ciężko znaleźć pracę w wymarzonym zawodzie. Jak więc aplikować, by poszukiwania zakończyły się sukcesem?
Dlaczego nikt nie interesuje się Twoim CV?
Przyczyny braku zainteresowania pracodawcy naszą osobą, mogą wynikać z różnorodnych czynników. Pierwszym z pewnością jest mało interesujące i pospolicie napisane CV. Osoby aplikujące na dane stanowisko zazwyczaj przygotowują swoje CV w oparciu o szablony znajdujące się w Internecie. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie to, że w rezultacie bardzo ciężko wyłowić wyjątkowego kandydata z setek takich samych zgłoszeń. Przed aplikacją na wybrane stanowisko, warto więc postarać się o stworzenie oryginalnego życiorysu. Tym bardziej, że kryteria jego wyglądu nieco się zmieniły na przestrzeni kilku lat.
Jeśli nie mamy pomysłu na stworzenie wyróżniającej szaty graficznej, warto poprosić o pomoc fachowca. To opłacalna inwestycja, biorąc pod uwagę, że zwiększy szanse znalezienia wymarzonej pracy. Podobne zdanie ma Tomasz – doradca ze strony praca-jaworzno.pl. Według niego dobra aplikacja o pracę powinna się wyróżniać. W dodatku istnieje wiele szczegółów, o których istnieniu podczas tworzenia CV nie mamy pojęcia.
Wizerunek przede wszystkim – jak zapobiec wpadkom
Jednym z ważnych, a często bagatelizowanych czynników, które wpływają na odbiór naszej osoby, jest funkcjonowanie i stała aktywność w Internecie. Należy zwrócić szczególną uwagę na wizerunek naszej osoby na portalach społecznościowych. W każdym momencie pracodawca może zechcieć bliżej przyjrzeć się temu, jacy jesteśmy w życiu prywatnym. W dzisiejszych czasach to normalne postępowanie, które może pomóc lub zaszkodzić w ostatecznej decyzji o możliwości rozpoczęcia pracy.
Zadbaj o detale. Nie masz aktualnego zdjęcia do CV – nie umieszczaj w nim uroczego "selfie" z telefonu, poproś znajomego z aparatem o wykonanie porządnych zdjęć na jednolitym tle, albo wybierz się do fotografa. W końcu chcesz być potraktowany poważnie, a takie elementy jak dziecinna fotografia lub brak zdjęcia poddają twoją dojrzałość i motywację pod wątpliwość. Szczegóły mają znaczenie. Ważne są też dostosowanie aplikacji do profilu pracodawcy i zadbanie o aktualność informacji, które o sobie podajemy. Więcej na temat typowych błędów kandydatów opisuje artykuł Zanim zaczniesz szukać pracy w Rudzie Śląskiej: 3 błędy, których nie możesz popełnić. W sieci znajdziesz zresztą liczne przykłady zachowań i działań, których aplikując na ofertę pracy lepiej unikać.
Sprawdź miejsca, w które wysyłasz CV
Oprócz zadbania o ciekawe CV oraz dobry wizerunek w Internecie, warto szukać pracy w odpowiednim miejscu. Najlepiej wybrać rzetelne portale stworzone w celu dodawania wiarygodnych ogłoszeń przez pracodawców. Zgłoszenie kandydatury za pomocą wysłanego maila jest także bardzo istotne – to pozostawienie po sobie pierwszego wrażenia. Zanim pracodawca otworzy CV, najprawdopodobniej wcześniej zapozna się z treścią maila. Należy zwrócić uwagę na styl języka, jakim się posługujemy. Powinien być oficjalny i zawierać formy grzecznościowe. Oprócz tego już w mailu można zamieścić najważniejsze informacje i spróbować przekonać potencjalnego szefa, że obsadzenie nas na wybranym stanowisku będzie strzałem w dziesiątkę.
Jeśli uda się przebrnąć przez stos zostawionych CV, z pewnością zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Podczas spotkania warto zwrócić uwagę na ubiór, który powinien być schludny, elegancki oraz stonowany. Nie musi być to garnitur lub czarno biała garsonka – do wywarcia dobrego wrażenia wystarczy dostosowanie się do tradycyjnego dress code obowiązującego w biurowych miejscach pracy. Postawmy się w miejscu pracodawcy. Jakiego pracownika chcielibyśmy zatrudnić? Odpowiedź na to pytanie z pewnością rozjaśni zasady efektywnej prezentacji podczas poszukiwania wymarzonej pracy.
Autor: Silesian