Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Izrael: Omówią sytuację na Bliskim Wschodzie

Treść

Prezydent Lech Kaczyński rozpoczął wczoraj 4-dniową wizytę w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej. W dzisiejszych rozmowach z prezydentem Izraela Mosze Kacawem i premierem Ehudem Olmertem Lech Kaczyński ma rozmawiać na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie i relacji dwustronnych.

W pierwszym dniu oficjalnej wizyty w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej prezydent Lech Kaczyński dokonał odsłonięcia pomnika upamiętniającego żołnierzy II Korpusu gen. Władysława Andersa na cmentarzu chrześcijańskim przy Bramie Syjonu w Jerozolimie. Pomnik poświęcił o. Józef Kraj. Wieczorem prezydent zwiedził Bazylikę Grobu Pańskiego. Świątynia powstała jeszcze w IV wieku z inicjatywy cesarza Konstantyna. Lech Kaczyński udał się również pod Ścianę Płaczu, najważniejszy symbol państwowy i religijny dla Żydów.
Dzisiaj prezydent Polski będzie rozmawiał z prezydentem Izraela Mosze Kacawem, premierem Ehudem Olmertem i szefową MSZ Cipi Liwni m.in. o sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz stosunkach dwustronnych. Istotnym tematem rozmów ma być ocena sytuacji panującej na Bliskim Wschodzie. Izrael od dwóch miesięcy prowadzi ataki na Strefę Gazy przy użyciu sił lądowych i lotnictwa. Ich celem jest zmuszenie Palestyńczyków do uwolnienia izraelskiego żołnierza porwanego jeszcze w czerwcu.
Drugim tematem rozmów będzie sytuacja panująca w Libanie po zakończeniu izraelskiej ofensywy. Lech Kaczyński poruszy zapewne kwestię zwiększenia polskiego kontyngentu wojskowego w siłach pokojowych w Libanie. W ramach stacjonujących tam sił UNIFIL, które mają zapewnić przestrzeganie rozejmu między Izraelem a szyickim ugrupowaniem Hezbollah, służy ok. 200 polskich żołnierzy. Zgodnie z rezolucją ONZ pokojowy kontyngent, liczący na razie 2 tys. osób, ma być docelowo zwiększony do 15 tysięcy.
W ocenie podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta odpowiedzialnego za sprawy międzynarodowe, Andrzeja Krawczyka, prezydent Kaczyński odwiedza kraj, z którym mamy dobre stosunki. Krawczyk podkreślił, że wizyta będzie "niezwykle ważna" dla obu państw, z uwagi nie tylko na relacje dwustronne, ale także "odzew" międzynarodowy. - Polska chce być pomocna w budowaniu pokoju na Bliskim Wschodzie - zaznaczył Krawczyk, podkreślając, że dbanie o bliskie relacje z Izraelem nie oznacza, iż dokonuje się to kosztem stosunków ze stroną palestyńską.
Zenon Baranowski, Jerozolima

"Nasz Dziennik" 2006-09-11

Autor: wa