Przejdź do treści
Przejdź do stopki

IX Święto Muzyki

Treść

Tegoroczne Święto Muzyki organizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater poświęcono pamięci Józefiny, Jana i Edwarda Reszków, znakomitego śpiewającego rodzeństwa, którego kariera związana była z najbardziej prestiżowymi scenami operowymi na świecie.

W ponadczterystuletniej historii opery kilka razy odnotowano przypadki śpiewających rodzin. Najpierw przez kilkadziesiąt lat muzyczny świat podziwiał wywodzący się z Hiszpanii ród Garcia. Mniej więcej w tym samym czasie występowały też siostry Giudita i Giulia Grischi. Jednak II połowa XIX i początek XX wieku należały bez wątpienia do polskiego rodzeństwa Reszków: Józefiny (sopran), Jana (tenor) i Edwarda (bas). Ich piękne głosy, wdzięk i ogromna kultura osobista sprawiły, że głośno było o ich sukcesach nie tylko w teatrach operowych Paryża, Londynu, Madrytu, Wenecji, Mediolanu czy Nowego Jorku, ale również arystokratycznych na salonach miast, w których Reszkowie występowali. Jan i Edward byli bożyszczami publiczności, która owacyjnie przyjmowała każdy ich występ. O ich przyjaźń zabiegali nie tylko znani artyści, politycy, ale również arystokratyczne i monarsze rody. Zachwycała się nimi królowa Wiktoria, król Edward VII i car Aleksander. Do grona ich wielbicieli zaliczali się: znany kompozytor Jules Massenet, wielkie śpiewaczki: Nellie Melba i Adelina Patti, oraz znany pisarz Bernard Shaw. Ich karierze dzielnie sekundowała inna znana polska śpiewaczka, Marcelina Sembrich-Kochańska, z którą Jan spotkał się na scenie MET w Nowym Jorku w "Romeo i Julii" Gounoda.
Właśnie to sławne rodzeństwo upodobało sobie okolice Częstochowy i tutaj lokowało zarobione śpiewem pieniądze. Skrzydłów był domem Jana, miał tutaj swój pałacyk i stadninę koni. Garnek należał do Edwarda, który tutaj spędził ostatnie lata życia. Borowno to posiadłość Emilii, najstarszej z rodzeństwa, której mąż był administratorem dóbr obu braci. Oprócz Skrzyłowa do Reszków należały: Chorzenice, Witkowice i Kłobukowice w powiecie radomszczańskim, w sumie ponad 3500 hektarów.
Właśnie do tych miejscowości, śladami Reszków, zapraszają organizatorzy tegorocznego Święta Muzyki, które trwać będzie od 22 do 25 listopada. Pierwszego dnia spotkanie w Borownie i chwila zadumy nad grobem Edwarda. Później wycieczka śladami Reszków, a wieczorem koncert cecyliański w kościele Świętego Wawrzyńca w Borownie. Wśród wykonawców Katarzyna Suska-Zagórska, solistka Opery Narodowej w Warszawie, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Jana Jazownika. W programie arie i duety operowe. Ten koncert zostanie powtórzony w piątek (23 listopada) w sali Filharmonii.
W piątek przed południem otwarcie wystawy w Muzeum Częstochowskim: "Józefina, Jan i Edward Reszke", ze zbiorami Teatru Wielkiego w Warszawie. Bezpośrednio po jej otwarciu sesja naukowa "Jak przywrócić sławę Reszkom" oraz promocja książki "Władcy amerykańskiej sceny operowej Edward i Jan Reszke" Wojciecha Matuszewskiego.
Na sobotę (24 listopada) zaplanowano koncertowe wykonanie "Halki" Stanisława Moniuszki w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mstowie. Wykonawcy to zespoły Opery Śląskiej w Bytomiu. Dyryguje Tadeusz Serafin. W głównych partiach wystąpią: Joanna Kściuczyk-Jędrusik (Halka), Juliusz Ursyn-Niemcewicz (Jontek), Renata Dobosz (Zofia) i Paweł Kajzderski (Janusz).
W niedzielne przedpołudnie będą sprawowane Msze św. za wstawiennictwem św. Cecylii, patronki muzyki, w intencji Edwarda, Jana i Józefiny Reszke w Kłomnicach, Borownie, Garnku, Kruszynie i Skrzydłowie, czyli miejscach związanych z rodziną Reszków.
Wieczorem, na zakończenie IX Święta Muzyki, w sali Filharmonii Częstochowskiej odbędzie się Wielka Gala Operowa z udziałem: Stefanii Toczyskiej, Rafała Bartmińskiego i Piotra Nowackiego. Orkiestrę Filharmonii Częstochowskiej poprowadzi tego wieczoru Jacek Rafał Delekta.
Adam Czopek
"Nasz Dziennik" 2007-11-19

Autor: wa