IPN udostępni akta zbioru zastrzeżonego przy likwidacji WSI
Treść
Instytut Pamięci Narodowej udostępni komisji weryfikującej żołnierzy Wojskowych Służb Informacyjnych akta WSI, umieszczone przez nie w specjalnym, tajnym zbiorze zastrzeżonym IPN - dowiedziała się nieoficjalnie PAP w IPN.
Ostatnio doszło do spotkania prezesa IPN Janusza Kurtyki z Antonim Macierewiczem, który przewodniczy komisji weryfikacyjnej WSI - co potwierdził w piątek PAP rzecznik IPN Andrzej Arseniuk, odmawiając podania szczegółów.
Według piątkowego "Życia Warszawy", do współpracy z Macierewiczem oddelegowanych zostanie kilku naukowców z IPN. IPN będzie też udostępniał dokumenty z archiwów Instytutu, które okażą się niezbędne dla prac komisji.
PAP dowiedziała się z wiarygodnego źródła w IPN, że Instytut wskaże komisji akta WSI ze zbioru zastrzeżonego, które odnoszą się nie tyle do działań samych WSI (utworzonych w 1991 r.), ile do służb specjalnych wojska z PRL. Pracowało w nich wielu późniejszych oficerów WSI, m.in. ich szef gen. Marek Dukaczewski (odwołany jesienią 2005 r., dziś w rezerwie kadrowej MON).
Do zbioru zastrzeżonego trafiają tajne do dziś dokumenty służb specjalnych PRL (m.in. które dotyczą wciąż czynnych agentów). Dostęp do zbioru mają wyłącznie prezes IPN oraz upełnomocnieni przedstawiciele obecnych służb specjalnych.
Kurtyka wiele razy mówił o konieczności "przeglądu" tego zbioru. W kwietniu IPN informował, że obecnie trwa "weryfikacja zbioru". Akta ze zbioru zastrzeżonego (zawierającego 2 promille ogólnego zasobu archiwalnego IPN) nie są ujawniane przez IPN na ogólnych zasadach. Umieszczono w nim m.in. większość kartotek i materiałów ewidencyjnych tajnych służb PRL (w których dokonuje się sprawdzeń na potrzeby lustracji).
22 lipca zaczął się proces tworzenia nowych wojskowych służb specjalnych. Będzie go nadzorował nowy wiceminister obrony Antoni Macierewicz - powołany przez premiera szef komisji weryfikującej funkcjonariuszy likwidowanych służb oraz pełnomocnik ds. tworzenia nowego wojskowego kontrwywiadu.
Ci, którzy chcą pracować w nowych służbach, muszą ujawnić komisji weryfikacyjnej, czy wbrew ustawie ujawniali tajemnice służby; czy wiedzieli o jakimś przestępstwie WSI. Kto nie złoży takiego oświadczenia albo nie zostanie mu wyznaczony etat w nowych służbach, przejdzie do rezerwy kadrowej MON.
WSI przestaną istnieć 30 września tego roku. 1 października zaczną działać Służba Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służba Wywiadu Wojskowego.
(PAP)
"Gazeta Prawna" 2006-07-28
Autor: wa