IPN przypomina o Korbońskim
Treść
Wystawa "Stefan Korboński 1901-1989" zostanie dzisiaj uroczyście otwarta w budynku Senatu. Ekspozycję przygotował Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w 20. rocznicę śmierci wielkiego Polaka.
W zamierzeniu autorów wystawa w układzie chronologiczno-problemowym stanowi pierwszą próbę całościowego zaprezentowania dokonań Stefana Korbońskiego. Poszczególne plansze przedstawiają jego postać jako ucznia, studenta, uczestniczącego w walkach kształtujących granice Polski po I wojnie światowej (obrona Lwowa, III Powstanie Śląskie, wojna polsko-bolszewicka).
Dużo uwagi poświęcono jego dokonaniom z lat II wojny światowej i jego działalności konspiracyjnej jako szefa Kierownictwa Walki Cywilnej. Są tam również dokumenty dotyczące przesłuchania przez bezpiekę z połowy 1945 r., jak i dalsze jej działania wobec działacza ludowego podejmowane już po jego ucieczce z kraju.
Organizatorzy podkreślają, że "wystawa stanowi wyraz hołdu złożonego Stefanowi Korbońskiemu, którego credo życiowe sprowadzało się do słów: Honor i Ojczyzna.
Zaprezentowany zostanie również album poświęcony postaci wielkiego polityka i patrioty, po raz pierwszy tak szeroko pokazujący jego sylwetkę. Zawiera on, oprócz obszernego biogramu nowe, niepublikowane dotąd materiały i dokumenty z wielu archiwów. IPN zwraca uwagę, że "przypomnienie dokonań i sylwetki Korbońskiego - żołnierza, prawnika, polityka, pisarza i publicysty - po raz pierwszy w tak obszernym monograficznym ujęciu, jest szczególnie pożądane w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej i 20. rocznicę politycznego upadku systemu komunistycznego w Polsce i Europie Środkowej".
Podczas tych uroczystości IPN zainauguruje również stronę internetową www.korbonski.ipn.gov.pl. Otwarcie wystawy poprzedzi uroczysta sesja Senatu, podczas której zostanie podjęta uchwała w sprawie uczczenia pamięci Stefana Korbońskiego.
Ekspozycja zostanie otwarta o godz. 11.30 w gmachu Senatu RP.
Zenon Baranowski
"Nasz Dziennik" 2009-04-22
Autor: wa
Tagi: stefan korbonski