Przejdź do treści
Przejdź do stopki

IPN przekaże informacje MON

Treść

W ciągu kilku dni Instytut Pamięci Narodowej przekaże do resortu obrony narodowej informacje o prowadzonych śledztwach dotyczących stalinowskich prokuratorów, śledczych i sędziów wojskowych. Na tej podstawie będzie można zawiesić tym osobom wypłacanie emerytur wojskowych.

Niedawno MON skierowało do IPN listę 472 żyjących byłych pracowników Informacji Wojskowej, prokuratury i sądów wojskowych z lat 1944-1956 z prośbą o sprawdzenie, czy pion śledczy Instytutu postawił komuś z nich zarzut popełnienia zbrodni komunistycznej. Umożliwia to zawieszenie wypłacania emerytury wojskowej, pobieranej przez stalinowskich sędziów i prokuratorów.
Prezes IPN podkreślił wczoraj, że otrzymana z MON lista będzie pomocna w badaniu przestępstw popełnionych przez stalinowski wymiar sprawiedliwości oraz wojskowe służby specjalne. Kurtyka zapowiedział przekazanie informacji o śledztwach do resortu obrony narodowej. Jak powiedziała nam rzecznik Instytutu Dorota Kalita, ma to nastąpić w ciągu kilku dni, ponieważ odpowiedź została już sporządzona.
Zgodnie z prawem MON może zawiesić wypłacanie tylko wojskowej części emerytury. Osoby, które znalazły się na liście, pobierają kwoty rzędu 2-10 tys. zł. Należy do nich m.in. gen. Czesław Kiszczak, były szef wojskowego kontrwywiadu PRL oraz szef MSW. Przypomnijmy, że ostatnio zawieszono wypłacanie emerytury niesławnej stalinowskiej prokurator Helenie Wolińskiej-Brus, która wzięła udział w mordzie sądowym na bohaterskim generale Auguście Fieldorfie "Nilu".
Gotowy jest też projekt ustawy, opracowany przez PiS, zawierający zapis o obligatoryjnym zawieszaniu części emerytury każdej osobie, nie tylko byłym wojskowym, której pion śledczy IPN postawił zarzut popełnienia zbrodni komunistycznej. Ukrywający się przed organami ścigania nie otrzymywaliby emerytury w całości.
Prezes Kurtyka zadeklarował również udzielenie pomocy diecezjalnym komisjom wyjaśniającym związki osób duchownych z tajnymi służbami PRL. - Jeżeli historycy z komisji kurii krakowskiej zwrócą się do IPN, to otrzymają wszelką pomoc w tym zakresie. Zostaną udostępnione im wszystkie te materiały, które mogą pomóc w ich dociekaniach naukowych - zapewnił Kurtyka.
Zenon Baranowski

"Nasz Dziennik" 2006-03-02

Autor: ab