Przejdź do treści
Przejdź do stopki

IPN dba o narodową pamięć

Treść

Białostocki Oddział IPN organizuje dzisiaj, w 60. rocznicę zgładzenia ppłk. Aleksandra Rybnika ps. "Dziki", uroczystości poświęcone żołnierzom podziemia niepodległościowego, straconym na mocy wyroków sądów Polski Ludowej. Uroczystości rozpoczną się o godz. 15.00 w białostockiej farze Mszą św. pod przewodnictwem ks. abp. Stanisława Szymeckiego.

Po Eucharystii na ścianie przyległego do kościoła kina "Ton" (po wojnie w tym budynku komunistyczne władze urządzały pokazowe procesy) zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica poświęcona pamięci ppłk. Aleksandra Rybnika. W programie uroczystości jest również m.in. otwarcie wystawy "W imieniu Rzeczypospolitej... Skazani na karę śmierci w woj. białostockim w latach 1944-1956" oraz prezentacja reportażu autorstwa Beaty Chyży-Czołpińskiej poświęconego żołnierzom podziemia niepodległościowego, walczących na Białostocczyźnie.
W latach 1944-1956 w całym kraju stracono około 4 tys. osób skazanych przez sądy Polski Ludowej na karę śmierci. Głównie byli to żołnierze podziemia niepodległościowego. Więzienie w Białymstoku było drugim po więzieniu mokotowskim miejscem, gdzie wykonano najwięcej wyroków. W ciągu dwunastu lat zamordowano w nim około 300 skazańców, z tego około 200 w 1946 r. Na terenie ówczesnego woj. białostockiego pojedyncze wyroki kary śmierci wykonywano jeszcze w więzieniach w Suwałkach i Ełku.
Adam Białous, Białystok

"Nasz Dziennik" 2006-09-11

Autor: wa