Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Inwestycje z dopłatami

Treść

Banki współpracujące z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mogą udzielić w II kwartale 2010 r. ponad 1 mld zł kredytów inwestycyjnych z dopłatami z budżetu państwa. Pieniądze otrzymają rolnicy i przedsiębiorstwa sektora rolno-spożywczego.
Agencja określiła bankom limity kredytów i dopłat na II kwartał. Preferencyjnych pożyczek będzie udzielało siedem banków: Bank Polskiej Spółdzielczości, Gospodarczy Bank Wielkopolski, Mazowiecki Bank Regionalny, Bank Gospodarki Żywnościowej, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, Pekao SA.
- Preferencyjnie oprocentowane kredyty inwestycyjne mogą być udzielane w ramach następujących linii kredytowych: na zakup gruntów rolnych (nKZ), młody rolnik (nMR), linie branżowe (nBR), na zakup użytków przeznaczonych na utworzenie lub powiększenie gospodarstwa rodzinnego (nGR), na inwestycje w zakresie nowych technologii produkcji (nNT), podstawowa (nIP), dla grup producentów rolnych (nGP), osadnictwo rolnicze na gruntach Skarbu Państwa (nOR) - informuje biuro prasowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. ARiMR tłumaczy, że maksymalna wysokość udzielonego kredytu z dopłatą z budżetu państwa nie może przekroczyć 80 proc. nakładów (nie więcej niż 4 mln zł) na inwestycje w gospodarstwach rolnych lub 70 proc. nakładów (maksymalnie 8 mln zł) na inwestycje w działach specjalnych produkcji rolnej. Taki sam limit procentowy (ale do wysokości 16 mln zł) dotyczy inwestycji w przetwórstwie artykułów rolnych.
Ponadto rolnicy, którzy inwestują w rozwój gospodarstwa rodzinnego (do 300 ha), mogą liczyć, że kredyt z dopłatami pokryje 90 proc. nakładów, a 95 proc. - w przypadku zakładania gospodarstwa na warunkach osadnictwa rolniczego. Zgodnie z obowiązującym prawem, dopłaty do oprocentowania preferencyjnych kredytów mogą pokryć do 75 proc. należnych odsetek. Dzięki temu realne oprocentowanie pożyczek dla rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego nie powinno przekroczyć w skali roku 2 procent.
Maksymalny okres spłaty takich kredytów, w zależności od linii kredytowej, wynosi od 8 do 20 lat.
Jak podkreśla ARiMR, to nie ona udziela pożyczki, a decyzję o przyznaniu kredytu i jego wysokości podejmuje bank - on bowiem dysponuje funduszami, a Agencja jedynie spłaca część odsetek za rolnika. - Rolnik składający w banku wniosek o kredyt wraz z planem przedsięwzięcia, które ma być finansowane, może wystąpić także o karencję w spłacie kredytu. W zależności od linii kredytowej bank może przyznać taką karencję na okres do trzech lat - tłumaczy ARiMR.
Krzysztof Losz
Nasz Dziennik 2010-04-07

Autor: jc