Inwestujcie w Kazachstan
Treść
Ministerstwo Budownictwa zachęca polskich producentów budowlanych do nawiązywania kontaktów z firmami z Kazachstanu. Państwo to jest bowiem zasobne w surowce strategiczne: ropę, gaz, uran - i posiada wielką nadwyżkę w handlu, którą przeznacza na inwestycje związane przede wszystkim z budownictwem mieszkaniowym.
Z oficjalną wizytą przybył do Polski szef resortu budownictwa Republiki Kazachstanu Kaisar Omarow. Wraz z nim przyjechali przedstawiciele największych kazachskich firm budowlanych. Kazachstan jest państwem, które w szybkim tempie się rozwija i posiada duże złoża ropy, gazu i uranu. Zdaniem Andrzeja Aumillera, ministra budownictwa, nie będzie przesadą, gdy stwierdzi się, że dla naszych firm jest to ostatnie 5 minut. - Nie powinniśmy zwlekać, tylko nawiązać kontakty i współpracę - przekonywał Aumiller. Dodał także, że ministerstwo chce umożliwiać kontakty między firmami z obu państw. Podkreślił, że nasze płytki, krany, umywalki, kabiny są wysokiej jakości, a w Kazachstanie jest duży popyt na tego typu produkty. - Tam są surowce, macie doświadczenie, mamy tam Polaków, też po politechnikach, wykształconych. Zróbcie ich dyrektorami, kierownikami zakładów i wtedy umocnimy się na tym rynku - podkreślał.
Aumiller zapowiedział, że wkrótce należy spodziewać się obniżek cen materiałów budowlanych. Podkreślił, że były to nienormalne podwyżki. - Nie wynikające ani z kosztów energii, ani wzrostów płac, ani innych czynników. Wynikały tylko z nakręcania koniunktury m.in. również przez media - stwierdził.
Od 2000 roku obserwowany jest w Kazachstanie wzrost gospodarczy, a co za tym idzie - wzrastają nakłady inwestycyjne w budownictwie. Tylko w ciągu 5 miesięcy tego roku przeznaczono na prace budowlano-montażowe 3,9 mld USD. Obecnie na ich rynku działa 5,5 tys. różnego rodzaju firm budowlanych, z czego około 300 firm zagranicznych. - Ustawodawstwo Kazachstanu pozwala, aby wszyscy, którzy mają na to ochotę, mogli podejmować taką działalność - zaznaczył Omarow. Zwrócił również uwagę na to, że na rynku robót budowlano-montażowych obserwowany jest silny wzrost, bo wynoszący z roku na rok około 60 procent. Na przykład w 2004 r. do eksploatacji oddano 2 mln 400 tys. m kw. mieszkań, w ubiegłym roku - 6,3 mln m kw., a w roku bieżącym przewiduje się oddanie ponad 7 mln m kw. mieszkań.
Jacek Sądej
"Nasz Dziennik" 2007-06-26
Autor: wa