Inwestorzy nie zawodzą
Treść
Mimo relatywnie niewielkich zmian w strukturze inwestorów wartość obrotów na GPW w I półroczu 2007 r. w stosunku do drugiego półrocza 2006 r. wzrosła o 50 proc. - poinformowano podczas wczorajszej konferencji "Inwestorzy w obrotach giełdowych (I połowa 2007 r.)" w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Wprawdzie udział inwestorów indywidualnych na GPW spadł w ujęciu wartościowym, ale sytuacja ta świadczy o większej aktywności instytucji krajowych oraz inwestorów zagranicznych. Informacja o udziale inwestorów indywidualnych w obrotach kontraktami terminowymi pokazuje dane na temat struktury inwestorów. - Jeśli chodzi o inwestorów indywidualnych, to nastąpił spadek obrotów w ujęciu wartościowym, ale jest to spadek niewielki - powiedział nam Tomasz Wiśniewski z GPW. Rośnie znaczenie inwestorów instytucjonalnych - udział tej grupy przekroczył poziom 30 procent. Średnio na sesji każda z grup inwestorów handlowała akcjami wartymi po 323 mln zł (w 2006 r. było to 200 mln zł).
Wiśniewski dodaje, że grupa inwestorów indywidualnych na przestrzeni ostatnich lat się nie zmienia. Są to przede wszystkim osoby otwarte na podejmowanie ryzyka, z jakim wiąże się inwestowanie na giełdzie.
Na podstawie danych można zauważyć, że aktywność Polaków na rynku kapitałowym w stosunku do poprzedniego roku znacznie wzrosła. - Można zauważyć rosnącą aktywność Polaków, którzy lokują swoje oszczędności w funduszach inwestycyjnych - mówi Wiśniewski. Pod koniec czerwca ubiegłego roku liczba członków OFE wynosiła 12,4 mln osób, natomiast niecały rok później - 12,7 miliona.
Z roku na rok da się także zauważyć wyraźny wzrost rachunków inwestycyjnych (pod koniec czerwca br. liczba rachunków wynosiła 877 tys.), natomiast w ciągu 12 miesięcy wzrosła do 943 tysięcy. W tym liczba rachunków aktywnych wzrosła o 24 tys., natomiast rachunków internetowych o 80 tysięcy. Członkowie giełdy prowadzili 267 tys. rachunków internetowych, czyli o 43 proc. więcej niż na koniec 2006 roku.
Warto podkreślić, że zainteresowanie rachunkami aktywnymi jest szczególnie duże, ich liczba stanowi 33 proc. wszystkich rachunków.
Charakteryzując krajowych inwestorów giełdowych, Wiśniewski powiedział, że specyfiką naszego rynku jest podejście indywidualne, inwestorzy preferują inwestowanie indywidualne, o czym ma świadczyć wzrost liczby rachunków inwestycyjnych indywidualnych inwestorów oraz wzrost liczby rachunków internetowych.
Paweł Tunia
"Nasz Dziennik" 2007-08-10
Autor: wa