Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Interesujące znalezisko

Treść

Podczas badań archeologicznych prowadzonych przy XIX-wiecznej cerkwi unickiej w Wisznicach na Podlasiu, w ramach prac zmierzających do przekształcenia obiektu w Centrum Kultury Chrześcijańskiej, odkryto pozostałości kilku obiektów, które stały tu na przestrzeni wieków - od XVI do XVIII. Znaleziono również przedmioty pochodzące z XI wieku.

- Do obszerniejszych prac archeologicznych doszło, można powiedzieć, przypadkowo, kiedy po zdjęciu podłogi zobaczyliśmy wystające z ziemi ludzkie kości. Rozpoczęliśmy wykopy sondażowe. Niespodziewanie znaleźliśmy mur dawnej cerkwi, więc rozszerzyliśmy prace na obszar całej obecnej świątyni - powiedział nam archeolog Mieczysław Bienia, który kieruje badaniami. - Rewelacją okazało się odkrycie szczątków murów po dwóch poprzednio stojących tu cerkwiach unickich z XVI i XVIII wieku - dodaje archeolog. Mówi też, że jeden z fragmentów odkrytego muru jest bardzo gruby, co może oznaczać, iż tworzył architekturę obronną. Być może jest to fragment wieży rezydencji Sapiehów, do których niegdyś należały Wisznice.
Tereny, na których leżą Wisznice, w XI wieku zajęte było przez osadę średniowieczną. Podczas prowadzonych obecnie prac archeologicznych znaleziono cenne przedmioty z tego okresu. - Mamy kilkadziesiąt fragmentów ceramiki, dwa nożyki i inne zabytki - podkreśla archeolog. - Wskutek obecnych znalezisk można potwierdzić, że pierwotnie w tym miejscu była osada średniowieczna. Później, co na razie jest tylko hipotezą, stała tu wieża obronna. Pewniejsze jest to, że w drugiej połowie XVI wieku powstaje tu pierwsza cerkiew, najpierw prawosławna, później unicka. Po jej wojennym zniszczeniu powstaje druga - dodaje Mieczysław Bienia. Z tego i późniejszego okresu pochodzą znalezione monety, m.in. szelągi koronne czy półtoraki Zygmunta III Wazy. W trakcie prac wykopaliskowych odnaleziono również dawny cmentarz przykościelny i wewnątrzkościelny datowane od XVI do XVIII wieku. Łącznie odkrytych zostało 32 kompletnych szkieletów ludzkich, głównie starszych kobiet i dzieci. Po zakończeniu prac odkryte szczątki zostaną jeszcze raz pochowane we wspólnej mogile.
Prace archeologiczne w Wisznicach prowadzi prywatna firma z Suwałk, wynajęta przez tutejszą parafię katolicką oraz władze gminy. Wspólnie chcą oni stworzyć w tym pustym od 30 lat miejscu Centrum Kultury Chrześcijańskiej. Badania archeologiczne zostaną zakończone za tydzień. Władze gminy i parafia chcą wyeksponować część odkrytych murów świątynnych poprzez położenie na części podłogi grubej, przezroczystej płyty szklanej.
Adam Białous
"Nasz Dziennik" 2009-09-18

Autor: wa