Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Integracja systemów informatycznych: jak może pomóc w rozwoju przedsiębiorstwa?

Treść

Zapewnienie efektu synergii staje się jednym z najważniejszych biznesowych wyzwań. Dzięki sprawnemu przepływowi informacji i danych udaje się osiągnąć zdecydowanie wyższą efektywność i z powodzeniem konkurować z rynkowymi rywalami. Często podstawową przeszkodą jest jednak niekompatybilne oprogramowanie, które utrudnia lub wręcz uniemożliwia pracę. Integracja systemów informatycznych staje się wobec tego jednym z najważniejszych segmentów współczesnych usług IT dla biznesu. Warto dowiedzieć się, jakie korzyści oferuje.

Na czym polega integracja systemów IT?

Niemal każdy użytkownik różnego typu programów komputerowych spotkał się z sytuacją, w której przesyłanie danych było utrudnione albo niemożliwe. Może być to związane np. z wykorzystywaniem przez różne osoby innych systemów czy oprogramowania, które nie jest ze sobą kompatybilne i np. nie odczytuje konkretnego formatu plików. Rzecz jasna taki scenariusz jest jeszcze bardziej krytyczny w przypadku przedsiębiorstw.

Brak spójności danych znacząco obniża efektywność, można jednak rozwiązać ten problem, inwestując w integrację systemów informatycznych, przeprowadzaną przez firmy takie jak katowicki Kotrak - https://kotrak.com/pl/oferta/integracja-systemow-informatycznych/. Dzięki temu udaje się zapewnić optymalny obieg informacji i znacząco przyspieszyć procesy zachodzące w działalności biznesowej.

Integracja systemów informatycznych: przykłady ze świata biznesu

Potrzeba przeprowadzenia integracji systemów komputerowych pojawia się wyjątkowo często. Jednym z najczęstszych problemów, prowadzących do braku spójności danych, jest przy tym wykorzystywanie w ramach jednej organizacji wielu różnych programów, które nie zapewniają optymalnego przepływu informacji.

W wielu przypadkach okazuje się, że wynika to np. z nie do końca przemyślanych implementacji i błędnych decyzji zakupowych, podczas których nie spoglądano na podmiot jako na złożony organizm. Integracja systemów informatycznych jest często wymagana również w przypadku fuzji i przejęć, kiedy łączące się ze sobą podmioty wykorzystują różne, niekompatybilne rozwiązania.

Różne metody integracji

Przed przystąpieniem do działania warto uzmysłowić sobie, jak kompleksowym i złożonym procesem jest integracja. Informatyka dysponuje wieloma metodami na zapewnienie odpowiedniego przepływu danych. To od profesjonalizmu i kompetencji dostawcy zależeć będzie dobór rozwiązania, które zapewni najwyższą funkcjonalność, a z drugiej strony będzie dostosowane również do potrzeb biznesowych i organizacyjnych firmy.

Dobór odpowiedniej metody integracji systemów informatycznych przekłada się również na kwestie finansowe i czas niezbędny do przeprowadzenia implementacji. Profesjonalny dostawca będzie w stanie połączyć ze sobą te czynniki i dobrać ścieżkę działania idealnie dostosowaną do konkretnego biznesu, a także zagwarantować wsparcie wykraczające poza samo wdrożenie.

Kiedy warto pomyśleć o integracji systemów IT?

Najczęstszą motywacją do przeprowadzenia integracji systemów informatycznych są pojawiające się często problemy z wymianą danych pomiędzy różnymi wykorzystywanymi w firmie systemami, programami czy urządzeniami. W wielu przypadkach problem pojawia się np. pomiędzy różnymi działami.

Niewystarczająca spójność danych sprawia natomiast, że procesy są wydłużone, a realizacja obowiązków przez pracowników różnych szczebli jest utrudniona lub wymaga wykorzystania dodatkowych platform. Alternatywą może okazać się także inwestycja w oprogramowanie ERP, pozwalające na kompleksowe zarządzanie wszystkimi zasobami posiadanymi przez podmiot.

Autor: Silesian