Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Inicjator prestiżowego konkursu

Treść

"W tym czasie, niezbyt odległym od zakończenia I wojny światowej, młodzież pasjonowała się ogromnie sportem. Sposób jej myślenia i podejścia do życia był na wskroś realistyczny" - to często cytowane przy okazji historii Konkursów Chopinowskich słowa prof. Jerzego Żurawlewa - inicjatora tych słynnych, prestiżowych turniejów. Wyjaśniając motywy zorganizowania konkursu, J. Żurawlew pisał również: "Często spotykałem się z poglądem, że Chopin jest zbyt romantyczny, roztkliwia dusze i rozbraja psychicznie. Niektórzy uważali nawet, że z tych względów nie należy umieszczać utworów Chopina w programach szkół muzycznych. Wszystkie te przejawy niezrozumienia muzyki Chopina były dla mnie bardzo bolesne".
Profesor Żurawlew zmarł 4 października 1980 r. Ta data zbiegła się z pierwszymi dniami dziesiątego wówczas, jubileuszowego Konkursu Chopinowskiego.
Studia pianistyczne w Konserwatorium Warszawskim J. Żurawlew ukończył z odznaczeniem w 1913 r. Był artystą bardzo zasłużonym dla polskiej kultury muzycznej. Koncertował, uczył, był organizatorem życia muzycznego w Polsce. Zakładał szkoły muzyczne, przyczynił się do powstania Związku Szkół Muzycznych w Polsce, z myślą o stwarzaniu młodym artystom możliwości występów zorganizował tzw. Małą Filharmonię. Dziś najczęściej wspominany jest jako inicjator Konkursów Pianistycznych im. Fryderyka Chopina, z których pierwszy odbył się w 1927 r.
Znamienne, że J. Żurawlew studiował pod kierunkiem wybitnego chopinisty - prof. Aleksandra Michałowskiego. We wspomnieniach Zbigniewa Drzewieckiego - zasłużonego pianisty i pedagoga, zapisał się m.in. jako "urodzony do fortepianu". W opinii Aleksandra Polińskiego - historyka muzyki, sprawozdawcy muzycznego, uchodził za wybitną indywidualność. Profesor Żurawlew zasiadał także (do 1965 r. włącznie) w jury Konkursów Chopinowskich.
Profesor Felicjan Szopski, jeden z jurorów I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, napisał w 1932 r.: "Ani inicjator Konkursów im. Fryderyka Chopina prof. Jerzy Żurawlew, ani członkowie dotychczasowych komitetów organizacyjnych nie przypuszczali zapewne, że znakomity ten pomysł tak się przyjmie u nas i na szerokim świecie, że tak rozbudzi rzesze muzyczne, a nawet roznamiętni. Nazwisko prof. Żurawlewa złączyło się z historią tych Konkursów na cały, nieprzewidziany czas ich przyszłości".
ES

"Nasz Dziennik" 2005-10-04

Autor: ab