Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ingres ordynariusza legnickiego

Treść

Biskupi z Niemiec, Czech i Polski na czele z nuncjuszem apostolskim w naszym kraju ks. abp. Celestino Migliorem uczestniczyli w ingresie nowego ordynariusza diecezji legnickiej ks. bp. Zbigniewa Kiernikowskiego. Uroczystości odbyły się w kościele pw. św. Jana Chrzciciela, gdzie ks. bp Stefan Cichy przekazał swojemu następcy barokowy pastorał. Nowego biskupa legnickiego przywitał w katedrze jej proboszcz ks. prałat Robert Kristman. – Pragnę swoją misję w tej diecezji sprawować na wzór Maryi i chcę prowadzić innych ku takiemu przeżywaniu swojego życia – w nieustannym poszukiwaniu Jezusa i w całkowitym oddaniu siebie, by być w sprawach Ojca – mówił w homilii ks. bp Kiernikowski. Apelował, „byśmy jako wspólnota przez oddanie się każdego z nas [Matce Bożej] stawali się świadkami chwały Boga”.

Nowy ordynariusz diecezji legnickiej ma 68 lat. Święcenia kapłańskie przyjął 6 czerwca 1971 roku. Wykładał nauki biblijne m.in. w rzymskich uczelniach – na Papieskim Uniwersytecie Urbaniańskim i Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza „Angelicum” – oraz na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Biskupem został w 2002 r., przyjmując jako swoje zawołanie słowa „Posłuszeństwo Ewangelii – Eucharystia”. Przez dwanaście lat kierował diecezją siedlecką.

MZ
Nasz Dziennik, 30 czerwca 2014

Autor: mj