Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Impresjonista, kolorysta, klasyk

Treść

W Muzeum Narodowym w Warszawie trwają przygotowania do otwarcia wystawy monograficznej poświęconej twórczości Józefa Pankiewicza - malarza i grafika, jednego z pierwszych impresjonistów i symbolistów w polskiej sztuce przełomu XIX i XX w., inicjatora kolorystycznego nurtu w polskim malarstwie lat 20. i 30. Wernisaż odbędzie się 5 stycznia 2006 r.
Przygotowywana ekspozycja będzie pierwszą zakrojoną na tak szeroką skalę prezentacją twórczości Pankiewicza od czasu wystaw urządzonych po śmierci artysty: w Krakowie (1946), Warszawie (1947) i Olsztynie (1948/1949). Znajdzie się na niej około 200 obrazów olejnych, 150 rysunków i 100 grafik artysty, natomiast towarzyszący wystawie katalog obejmie całość artystycznej spuścizny malarza - zarówno dzieła istniejące, jak i zaginione.
Józef Pankiewicz należy do najwybitniejszych artystów w historii sztuki polskiej XX w. Swą edukację artystyczną rozpoczął w 1884 r. w warszawskiej Klasie Rysunkowej pod kierunkiem Wojciecha Gersona i Aleksandra Kamińskiego. W latach 1885-1886 studiował w petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych, a następnie w Paryżu. Po powrocie do Warszawy w 1890 r. przeniósł na grunt polskiego malarstwa zasady impresjonizmu, malując nasycone światłem pejzaże, oparte na kontrastach tonów zimnych i ciepłych. U schyłku XIX w. artysta zwrócił się ku estetyce symbolizmu, po 1900 r. zaś zainteresował się malarstwem postimpresjonistów. Z tej fascynacji wyprowadził indywidualną formułę koloryzmu, podporządkowanego jednak ścisłej dyscyplinie w budowie form. Ostatnia ewolucja twórczości Pankiewicza dokonała się w oparciu o wzory sztuki klasycznej i zaowocowała wzmocnioną harmonią układów kompozycyjnych, subtelnością rozwiązań kolorystycznych oraz niezwykłą szlachetnością malarskiego tworzywa.
EI

"Nasz Dziennk" 2005-12-14

Autor: ab