Immunitet już nie wystarczy
Treść
Ukaranie sędziego za popełnienie przestępstwa przewiduje przyjęty wczoraj przez rząd projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Przyjęty przez Radę Ministrów projekt, zgodnie z założeniami resortu sprawiedliwości, ma zapoczątkować reformę sądownictwa. Zmianie ulegnie sposób powoływania władz sądów, dotychczasowa opinia korporacji sędziowskiej nie będzie wiążąca. Wprowadzone zostaną funkcje dyrektora sądu i kierownika finansowego w sądach rejonowych, a w prokuraturze powstanie stanowisko asystenta prokuratora.
Nowe przepisy modyfikują tryb uzyskiwania zezwolenia na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej. Wprowadzone zmiany mają usprawnić postępowanie i uniemożliwić odmowy udzielenia zezwolenia na zwolnienie sędziego z immunitetu, jeżeli zebrane dowody uzasadniają podejrzenie popełnienia przez niego przestępstwa.
Określono nowe zasady powoływania prezesów sądów i opiniowania kandydatów na te stanowiska. Kadencja prezesa i wiceprezesa będzie wynosiła 4 lata z możliwością pełnienia tych funkcji przez trzy kolejne kadencje. Jeżeli w danym sądzie jest wolne miejsce, to minister sprawiedliwości będzie miał prawo zgłosić kandydata na sędziego. Rozszerzono uprawnienia referendarzy sądowych, którzy uzyskają prawo do zatrudniania także w sądach okręgowych. Ich awans został ułatwiony, a kandydaci na referendarzy będą sprawdzani podobnie jak sędziowie.
Nowelizacja zawiera przepisy zmieniające strukturę wydziałów ksiąg wieczystych, wydziałów pracy oraz sądów grodzkich, które niekoniecznie będą musiały istnieć w każdym sądzie rejonowym.
Projekt przewiduje wzrost wydatków na wynagrodzenia w sądownictwie. Sądy mają otrzymać 29 mln zł, a prokuratura 19 mln zł. Dla długoletnich sędziów powstaną stanowiska sędziego sądu okręgowego w sądzie rejonowym oraz sędziego sądu apelacyjnego w sądzie okręgowym. Ustawa ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2007 r.
ZB
"Nasz Dziennik" 2006-09-20
Autor: wa