Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ilustracja genialnego poematu

Treść

Wystawę ilustracji Salvadora Dalego do "Boskiej komedii" Dantego Alighieri można oglądać do końca listopada w Bibliotece Głównej Akademii Podlaskiej. Ekspozycja składa się ze 100 drzeworytów wykonanych przez hiszpańskiego surrealistę do bibliofilskiego wydania poematu, przez które uczczono 700-lecie urodzin włoskiego poety. Geniusz poetycki Dantego, plastyka i barwność jego wizji oraz żarliwość zawartych w nich uczuć w połączeniu z ekscentryczną wyobraźnią i niepowtarzalnym językiem malarskim Salvadora Dalego dały dzieło niezwykłe i fascynujące.
"Boska komedia" Dantego Alighieri jest jednym z największych arcydzieł światowej poezji. Napisana w pierwszych dwudziestu latach XIV w., by wstrząsnąć sumieniami współczesnych, do dziś fascynuje, inspiruje i niepokoi. Treść tego wielkiego poematu stanowi przepełniony wizyjnością i symboliką opis życia pośmiertnego przedstawiony w formie wędrówki autora po zaświatach: przez kolejne kręgi Piekła, Czyśćca i Raju. Wędrówka ta jest jednocześnie symbolem podążania człowieka ku Bogu, ukazuje podnoszenie się z upadku i grzechu przez poznanie swych win i pokutę - ku zbawieniu.
Z okazji 700. rocznicy urodzin Dantego przygotowane zostało ekskluzywne wydanie poematu w nakładzie 150 egzemplarzy. Wykonanie ilustracji do nich rząd włoski zlecił w 1950 r. Salvadorowi Dalemu - hiszpańskiemu surrealiście uznawanemu za jednego z najznakomitszych artystów świata - podziwianemu i popularnemu, ale jednocześnie trudnemu i kontrowersyjnemu.
W latach 1951-1952 Dali wykonał 100 akwarel, z których każda odpowiadała jednej pieśni utworu Dantego: wstępną i po 33 kompozycje ilustrujące Piekło, Czyściec i Raj. Następnie akwarele zostały przeniesione w technikę drzeworytu, co wymagało gigantycznej pracy, ponieważ aby oddać bogactwo i niuanse barw, trzeba było wykonać do 30-40 matryc każdej ilustracji.
W ten sposób powstało dzieło oceniane często jako największe osiągnięcie ilustratorskie hiszpańskiego artysty. "'Boska Komedia' w interpretacji Salwadora Dali to cykl ilustracji tak fascynujący, ekscentryczny i genialny, jak sam poemat" - napisał w katalogu wystawy jej marszand Jakub Lep.
Na ekspozycji prezentowany jest również jeden ze 150 egzemplarzy ekskluzywnego wydania "Boskiej komedii" z 1960 r., zawierający zobrazowanie tzw. dekompozycji barwnej z drzeworytu - oddzielne odbitki wszystkich barw, z których powstała ilustracja.
Cykl ilustracji "Boskiej komedii" Salvadora Dalego w całości lub części pokazywany jest od lat na wszystkich większych wystawach i cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników sztuki. Zainteresowanie nim obecnie wzrasta w związku z przypadającą w przyszłym roku setną rocznicą urodzin hiszpańskiego artysty. Siedlce są jedynym miastem na Mazowszu, w którym pokazana będzie wystawa prac Salvadora Dalego. Okazją do tego było przypadające w tym roku 35-lecie Akademii Podlaskiej.
Anna Wasak

Wystawę można oglądać do 30 listopada w nowym gmachu Biblioteki Głównej Akademii Podlaskiej w Siedlcach w godzinach 10.00-18.00.
Nasz Dziennik 20-11-2003

Autor: DW