Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Iluminacja świątyni w Lipnicy

Treść

Zabytkowy kościółek pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej koło Bochni będzie teraz urzekał swoim pięknem także po zmroku. Trwa montaż iluminacji świątyni, od 2003 roku znajdującej się na liście UNESCO. Prace przy jednym z najcenniejszych zabytków drewnianego budownictwa sakralnego w Polsce mają się zakończyć jeszcze w listopadzie.
Kościółek, powstały w latach 1500-1502, od kilku lat przyciąga coraz większą liczbę turystów z Polski i zagranicy. Z myślą o tych, którzy wieczorem będą chcieli z zewnątrz go obejrzeć w pełnej krasie, zostanie podświetlony. Pieniądze na wykonanie projektu iluminacji pochodzą z budżetu parafii, gminy Lipnica Murowana oraz bocheńskiego starostwa. Iluminacja będzie kosztowała około 20 tys. zł. - Liczę na to, że będzie odwiedzało nas coraz więcej ludzi - mówi ks. Zbigniew Kras, proboszcz z Lipnicy Murowanej.
Ale turystom i tak nie trzeba rekomendować zabytku. Wszystkie liczące się wydawnictwa i przewodniki, które przedstawiają Polskę, opisują piękno tej świątyni. Chętni, aby obejrzeć kościółek św. Leonarda, przyjeżdżają z najdalszych zakątków naszego kraju i świata. Dla turystów z zagranicy przygotowano foldery i ulotki w ośmiu językach. Opisują one m.in. cenną polichromię, tryptyki i rzeźby znajdujące się w świątyni. Na uwagę zasługują także barokowa ambona z 1711 r. oraz obrazy z XVIII w. Pod posadzką kościoła znajduje się krypta grobowa rodziny Ledóchowskich, dawnych właścicieli Lipnicy. Spoczywają tam rodzice św. Urszuli oraz bł. Marii Teresy Ledóchowskiej.
Kościółek został częściowo zniszczony w czasie powodzi w 1997 r. Woda naruszyła wtedy fundamenty, ale dzięki pomocy wielu ludzi i instytucji świątynię udało się uratować.
SF, Tarnów

"Nasz Dziennik" 2005-11-03

Autor: ab