Przejdź do treści
Przejdź do stopki

III Festiwal Kultury Żydowskiej

Treść

Przedstawienia, recitale, wystawy, warsztaty kaligrafii hebrajskiej, tańca żydowskiego i pokazy filmów zaplanowano podczas tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”. Oficjalnie festiwal rozpoczął wernisaż wystawy pt. „I ciągle widzę ich twarze – Fotografia Żydów Polskich” w warszawskiej Zachęcie.

Ekspozycja wróciła do Polski po 10 latach. Jej organizatorem jest Fundacja Shalom, która w 1994 r. ogłosiła apel o nasyłanie zdjęć Żydów polskich. Do Fundacji przysłano ponad 9 tys. zdjęć, dotąd przechowywanych na strychach, wydobytych z gruzów, uratowanych z makulatury. W większości nadesłali je Polacy: polskie rodziny, sąsiedzi, przyjaciele polskich Żydów. Nie zabrakło również zdjęć, które uciekający z Polski Żydzi zabrali ze sobą w różne miejsca całego świata.

Są to fotografie przypominające o losach polskich Żydów przed holokaustem, spalonych potem w ruinach gett, zastrzelonych na ulicy, zesłanych do obozów zagłady, wybierających samobójczą śmierć. Na zdjęciach zapisana jest także ich codzienna krzątanina, odświętne pozy czy podpatrzone scenki rodzajowe.

Tę galerię starych, zniszczonych żydowskich zdjęć gościły u siebie największe muzea świata. Przez ostatnie 10 lat oglądano ją we Frankfurcie nad Menem, w Los Angeles, w Meksyku, w Detroit w Holocaust Memorial Center, na Florydzie, w Paryżu, Brukseli, Monachium, Hamburgu, w Jerozolimie w Yad Vashem, w St. Petersburgu, Poznaniu, Łodzi i Krakowie. Wystawie towarzyszy dwujęzyczny album, według projektu Lecha Majewskiego z tekstami opracowanymi przez Annę Bikont.

Tego samego dnia w wyludnionych już kamienicach na ulicy Próżnej pojawią się instalacje artystyczne autorstwa m.in. Ewy Kuryluk, Joanny Rajkowskiej, Piotra Lachmanna i Artura Żmijewskiego.

6 września festiwalowa publiczność będzie uczestniczyć w premierze spektaklu „Sen o Goldfadenie” w realizacji artystów Teatru Żydowskiego, w reżyserii Leny Szurmiej.

Dzień później zaplanowano m.in. sesję naukową poświęconą przedwojennemu filmowi żydowskiemu, spektakle teatrów NN z Lublina i Starego z Krakowa oraz wieczór Szymona Szurmieja.

W kolejnych dniach odbędą się m.in. spotkanie z b. ambasadorem Izraela w Polsce Szewachem Weissem i warsztaty m.in. piosenki żydowskiej i ceramiczne.

W festiwalowej Gali Finałowej, zatytułowanej „Szlagiery żydowskiej Warszawy” 10 września zaprezentują się m.in. aktorzy Teatru Żydowskiego, Marian Opania, Jacek Wójcicki i Janusz Tylman.
(IAR, PAP)
amar

"TVP" 2006-09-05

Autor: wa