Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ich pasją jest Afryka

Treść

Głód wiedzy i miłość do Afryki zachęciły tysiące młodych ze szkół ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w VII Misyjnej Olimpiadzie Znajomości Afryki. Wczoraj w uroczystym finale w Auli Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie wzięło udział 61 najlepszych. Przybyli oni z 16 regionów Polski.

Rano finaliści wzięli udział w pisemnym teście, po jego sprawdzeniu rozpoczęła się najważniejsza część olimpiady. Wyniki części pisemnej ogłosił ks. prof. Władysław Kowalak, misjolog, przewodniczący jury. Wśród najlepszej piątki znaleźli się Adrian Moskal, Agnieszka Hajduk, Ewa Wójcik, Magdalena Witkowska, Maciej Barnaś, którzy wzięli udział w części ustnej. Najlepszy okazał się Adrian Moskal ze Stalowej Woli. - Od zawsze interesowałem się Afryką - powiedział po ogłoszeniu wyników, dodając, że ten kontynent to jego wielka pasja.
Zagadnienia poruszane podczas olimpiady obejmowały historię misji w Afryce, a także kwestie związane z geografią, społeczeństwem, kulturą i historią tego kontynentu. Finałowe zmagania uczestników olimpiady miały temat specjalny: "Problemy Afryki i Kościoła afrykańskiego w przemówieniach i homiliach Jana Pawła II". Uczniowie brali udział w olimpiadzie, by zgłębiać wiedzę o Afryce, która jest ich miłością i pasją. - Wzięłam udział w olimpiadzie, bo bardzo interesują mnie zagadnienia związane z Afryką. Poruszają mnie problemy tego kontynentu, zwłaszcza ogromny głód i potrzeba rozwoju cywilizacyjnego - mówi Anna Filip ze Stalowej Woli, która w zeszłym roku zajęła 3. miejsce. Jak wyjaśnia, nie przyjechała tu po indeks, bo już go zdobyła, ale właśnie dlatego, że kocha tę tematykę. Jak dodaje, miłość do Afryki i udział w olimpiadzie to cecha jej rodziny... Olimpiadę w zeszłym roku wygrała jej siostra.
- Interesuję się zarówno geografią, historią, jak i problematyką związaną z głoszeniem Chrystusa w Afryce, poza tym lubię się sprawdzać w takich wyzwaniach, dlatego postanowiłem wziąć udział w tej olimpiadzie - wyjaśnia Tomek Wiśniewski ze Szczecina.
Finałowi towarzyszył występ afrykańskiego zespołu Bongo-Bongo. Olimpiadę zorganizowały wspólnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Komisja Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji oraz Instytut Papieża Jana Pawła II. Laureatom olimpiady przysługuje zwolnienie w całości lub w części z egzaminów wstępnych do niektórych szkół wyższych. Wszyscy uczestnicy zawodów centralnych otrzymują natomiast pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez sponsorów.
Maria Popielewicz
"Nasz Dziennik" 2009-04-23

Autor: wa