Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Huculszczyzna w obrazach Pautscha

Treść

Prace Fryderyka Pautscha poświęcone Huculszczyźnie zaprezentowano na wystawie w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie. Eksponowane dzieła są darem córki artysty dr Marii Pautsch dla Ojca Świętego Jana Pawła II, który ofiarował je Krakowowi.

- Dzięki darczyńcy dr Marii Pautsch możemy otwierać w naszym muzeum kolejną, drugą wystawę dzieł ogromnego cyklu obrazów Fryderyka Pautscha. Staliśmy się ich posiadaczami dzięki życzliwości księdza kardynała, a przede wszystkim Ojca Świętego Jana Pawła II - podkreślił podczas wernisażu ks. Józef Andrzej Nowobilski, dyrektor muzeum. Zaznaczył, że prezentowane obrazy, obok walorów artystycznych, niosą w sobie przesłanie z przełomu wieków XIX i XX. - Prezentujemy 60 obrazów różnych wymiarów, ale o jednej tematyce: huculskiej. Pamiętajmy, że na przełomie XIX i XX wieku panowała moda na chłopomanię - mówił ks. Nowobilski. Przypomniał, że w tamtych czasach artyści smakowali wiejskiego życia, nieskażonego - jak się wtedy mówiło - cywilizacją. To, czego doświadczali, z czym się spotykali, przenosili na swoje obrazy. - Jednym z tych wielkich artystów, który tworzył sztukę przełomu wieków, był Fryderyk Pautsch, późniejszy profesor we Wrocławiu, profesor w Poznaniu i przez 25 lat profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie był trzykrotnie rektorem i dwukrotnie prorektorem - zaznaczył ksiądz dyrektor. Podkreślił, że prezentowane obecnie obrazy na wystawie "Sceny huculskie" są tylko pewnym wycinkiem z życia artystycznego Pautscha. Zaznaczył również, iż przed dwoma laty w muzeum prezentowanych było 80 portretów jego autorstwa.
Na wernisażu obecna była dr Maria Pautsch, córka artysty, która wyraziła wdzięczność za zorganizowanie wystawy prac jej ojca. - Cieszę się, że mogę kolejny raz wziąć udział w otwarciu wystawy dzieł mojego ojca. Tym razem są to obrazy z Huculszczyzny. Mój ojciec urodził się na Huculszczyźnie, tam spędził swoje dzieciństwo, stąd jego zamiłowanie do tych stron - powiedziała pani Maria. Przy tej okazji dziękowała także Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II za to, że przyjął w darze te obrazy i że skierował je do tutejszego muzeum, gdzie udostępniane są szerokiej publiczności. Metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz zaznaczył, że Ojciec Święty nie mógł zobaczyć tych obrazów, ale zostawił je w tym muzeum, zostawił je Krakowowi. Przypomniał, że w tym domu, gdzie są one prezentowane, Jan Paweł II mieszkał ponad 20 lat "przed biskupstwem, jako biskup, jako kardynał".
Znajdujące się w trzech kolejnych salach ekspozycyjnych obrazy Pautscha zostały przekazane przez córkę artysty Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, który za pośrednictwem Sekretariatu Stolicy Apostolskiej ofiarował je krakowskiemu muzeum archidiecezjalnemu. Zatem obecnie udostępniany publiczności cykl obrazów stanowi część niezwykle bogatej ekspozycji poświęconej darom papieskim. Fryderyk Pautsch jest autorem ponad dwóch tysięcy prac malarskich, w tym portretów, pejzaży, scen rodzajowych, aktów czy martwych natur. Jego obrazy podziwiano na wystawach malarstwa zarówno w kraju, jak i za granicą. Znany był jako miłośnik folkloru i kultury terenów Karpat Wschodnich.
Dzieła Pautscha w muzeum przy ul. Kanoniczej 19/21 w Krakowie podziwiać można do końca przyszłego roku.
Małgorzata Bochenek

"Nasz Dziennik" 2006-11-14

Autor: wa