Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Homoseksualiści otrzymają swój pomnik od rządu

Treść

Jak poinformowało biuro federalnego ministerstwa kultury - rząd niemiecki zapłaci za budowę w Berlinie pomnika upamiętniającego homoseksualistów zamordowanych w hitlerowskich Niemczech.

Minister kultury Bernd Neumann (CDU) przesłał do wszystkich frakcji parlamentarnych, a także do organizacji zrzeszających homoseksualistów pismo, w którym informuje, że rząd zamierza sfinansować pomnik ku czci homoseksualistów pomordowanych przez hitlerowców. Budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku. Władze Berlina zgodziły się na jego lokalizację w samym centrum stolicy w okolicach Reichstagu. Według informacji ministerstwa kultury, wstępnie przeznaczono na ten cel 600 tys. euro.
Zgodę na budowę pomnika homoseksualistów zamordowanych przez hitlerowców wydał Bundestag w listopadzie 2003 roku. Za przyjęciem tej uchwały głosowali wtedy parlamentarzyści partii Zielonych, socjaldemokraci i liberałowie z FDP. Przeciwko wypowiedziały się partie chadeckie (wtedy chadecy uznali, iż nie należy oddzielnie budować pomników dla każdej skrzywdzonej grupy społecznej, teraz zmienili zdanie).
Od samego początku pomysł ten wzbudzał wiele kontrowersji. Wielu polityków i publicystów zadawało pytanie: dlaczego pomnik tylko dla homoseksualistów, przecież mordowani przez nazistów byli również świadkowie Jehowy, komuniści, pracownicy przymusowi czy też chrześcijanie? Niektórzy wskazują też, że wśród samego kierownictwa NSDAP działało nieproporcjonalnie wielu homoseksualistów.
Warto przypomnieć, że w samym centrum Berlina swój wielki monument mają Żydzi. Romowie też będą uhonorowani pomnikiem. W okolicach Bramy Brandenburskiej stoi pomnik żołnierzy sowieckich i tylko Polacy - jedni z najbardziej pokrzywdzonych przez hitlerowców - do tej pory, mimo wielu inicjatyw w tym kierunku, nie mają żadnego pomnika w niemieckiej stolicy.
Poszkodowani przez III Rzeszę Polacy już od kilkunastu lat bezskutecznie domagają się powołania do życia specjalnej fundacji, która zajęłaby się budową w Niemczech dokumentacyjnego centrum i pomnika Polaków wykorzystywanych przez III Rzeszę. Do tej pory wszelkie ich prośby i pisma były lekceważone i zbywane odmowami lub tłumaczeniem, iż muszą zgłosić się w tej sprawie do innych istniejących już fundacji. Zarząd Główny Związku Poszkodowanych przez Trzecią Rzeszę Polaków i Robotników Przymusowych ze Wschodu oraz Więźniów Obozów Koncentracyjnych w RFN w wielu pismach do niemieckich władz wskazuje na fakt dyskryminacji polskich ofiar byłego niemieckiego nazistowskiego reżimu w porównaniu z ofiarami innych nacji.
Waldemar Maszewski, Hamburg
"Nasz Dziennik" 2007-06-

Autor: wa

Tagi: homoseksualosci