Holendrzy opuszczają Afganistan
Treść
Holandia oficjalnie kończy swój udział w wojnie w Afganistanie. Władze tego kraju poinformowały o zakończeniu po czterech latach służby zaangażowania wojsk w misje militarne w tej części świata. W wzięło w niej udział 1950 żołnierzy. Oddziały holenderskie zasłynęły na Bliskim Wschodzie ze swojej skuteczności.
Ogłaszając wycofanie holenderskiego kontyngentu, generał Peter van Uhm stwierdził, że w prowincji Uruzgan, za którą był odpowiedzialny, poziom bezpieczeństwa zdecydowanie wzrósł. Jak zaznaczył, pomimo zakończenia misji w tym regionie, wciąż może "wiele się wydarzyć". - Osiągnęliśmy tutaj istotne rezultaty, z których Holandia może być dumna - stwierdził generał van Uhm.
Zdaniem władz NATO, całość misji nie ucierpi w związku z wycofaniem się holenderskich wojsk. Jednakże, jak podkreślają eksperci, zakończenie zaangażowania przez jakąkolwiek armię nie może pozostać bez znaczenia dla losów wojny w Afganistanie - a tak twierdzą władze Paktu. - Biorąc pod uwagę niewielki procent sił NATO, który stanowiły siły Holendrów, ich wycofanie nie zrobi większej różnicy w sensie militarnym, będzie miało jednak symboliczne znaczenie dla samych żołnierzy, którzy tam zostaną - uważa z kolei korespondent telewizji BBC z Kabulu David Loyn. Jak podkreślił, siły z Holandii wsławiły się m.in. wprowadzaniem nowoczesnych, niestosowanych dotąd technik w walce z terrorystami, które później wykorzystywały wojska z innych krajów.
Dowództwo w prowincji zostało oficjalnie przekazane żołnierzom amerykańskim i australijskim. - Holenderskie siły służyły z honorem w Uruzgan, i my honorujemy poświęcenie ich oraz ich afgańskich współpracowników w czasie holenderskiej kadencji w tej prowincji - głosi oświadczenie NATO wydane w związku z zakończeniem stacjonowania Holendrów w Afganistanie. Wcześniej władze Paktu Północnoatlantyckiego prosiły Amsterdam, aby przedłużył misję. Jednakże rezygnacja była wymuszona politycznie po zmianie ekipy rządzącej w lutym bieżącego roku.
W czasie czteroletniego pobytu w Afganistanie zginęło 24 holenderskich żołnierzy, a 140 zostało rannych. Wycofanie się Holendrów wywołało falę żądań o zakończenie misji wielu innych krajów Europy, m.in. Niemiec. Oczekuje się, że w przyszłym roku żołnierzy wycofa Kanada, w 2012 r. - Polska, a Wielka Brytania - w 2014 lub 2015 roku. W sumie w Afganistanie pełni obecnie misję ponad 145 tys. żołnierzy z krajów NATO.
Łukasz Sianożęcki
Nasz Dziennik 2010-08-02
Autor: jc