Hołd pomordowanym
Treść
Uczestnicy uroczystości 60. rocznicy ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na polskiej ludności Wołynia i Kresów Południowo-Wschodnich przypominali o konieczności odsłonięcia całej prawdy o tych tragicznych wydarzeniach.
W Warszawie, Gdańsku, Przemyślu i Olsztynie dokonano odsłonięcia tablic i pomników. W trakcie odsłonięcia tablicy "Ku czci obrońców Kresów", jakie miało miejsce w sobotę w kościele pw. św. Jacka w Warszawie, reprezentanci Związku Kombatantów RP przypomnieli, że w akcjach obronnych ludności cywilnej przed atakami zbrojnych formacji Ukraińskiej Powstańczej Armii wzięły udział oddziały Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, harcerze z Szarych Szeregów i polskie oddziały samoobrony. Mówiono też o dotychczasowym przemilczaniu tej tragedii przez polskie władze i historyków. Prześladowań doświadczyli katoliccy i prawosławni księża, a także ta ludność ukraińska, która nie włączyła się do mordowania Polaków.
Równie podniosłe wydarzenie miało miejsce w minioną niedzielę. Na skwerze Wołyńskim w Warszawie (w rejonie Trasy Armii Krajowej i ul. Gdańskiej) odsłonięto kompleks pomnikowy poświęcony pamięci ofiar zbrodni ludobójstwa. W homilii wygłoszonej w trakcie Mszy Świętej ks. biskup Marian Duś mówił o potrzebie budowania cywilizacji miłości. Przypomniał o obowiązku głoszenia prawdy, bez której nie można budować współpracy międzynarodowej. - Pojednanie musi się budować na całej prawdzie - podkreślił ks. biskup.
W czasie uroczystości dokonano też poświęcenia urn z ziemią pochodzącą z poszczególnych powiatów ziemi wołyńskiej. Urny zostały wmurowane u podnóża 10 kolumn w kształcie świec symbolizujących poszczególne powiaty. Pod pomnikiem złożono wieńce kwiatów. W obchodach uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i miejskich oraz reprezentanci środowisk kombatanckich.
W wyniku terroru organizacji nacjonalistów ukraińskich na polskiej ludności Wołynia i Kresów Południowo-Wschodnich zginęło ponad 100 tys. osób, w tym 60 tys. na samej ziemi wołyńskiej. Zbrodni dokonywano w wyjątkowo okrutny sposób. Warto też zaznaczyć, że zbrodnicze działania UPA trwały jeszcze po zakończeniu II wojny światowej.
Anna Raszkiewicz
Uroczystości upamiętniające 60. rocznicę ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich OUN-UPA na Polakach na Wołyniu
Przemyśl
19 lipca
godz. 10.00 - wykład dr. Zbigniewa Palskiego, sala kina Kosmos, Klub Garnizonowy, ul. Grodzka
godz. 16.00 - uroczysta Msza św. w kościele OO. Karmelitów
godz. 18.00 - uroczystości na cmentarzu wojskowym
Nasz Dziennik 14-07-2003
Autor: DW