Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Hołd dla "cichociemnych"

Treść

13 września 2006 r. we wsi Żerechowa koło Piotrkowa Trybunalskiego odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika upamiętniającego akcję zrzutu „cichociemnych” i zaopatrzenia dla Armii Krajowej, spalenie przez Niemców w akcji odwetowej wsi Żerechowa oraz zamordowanie jej dziewięciu mieszkańców.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński nadał bohaterom tamtych wydarzeń – oficerom Armii Krajowej Krzyże Komandorskie Orderu Odrodzenia Polski.

Odznaczeni zostali:

1. Kazimierz Bernaczyk-Słoński - cichociemny
2. Stanisław Burza-Karliński - dowódca AK w Podokręgu Piotrków Trybunalski
3. Zdzisław Straszyński – cichociemny.
Ordery, w imieniu Prezydenta RP, wręczył Doradca Prezydenta RP Jan Olszewski. Odczytał również list Prezydenta do uczestników i organizatorów uroczystości.

Oto treść listu:

„Uczestnicy i Organizatorzy
Uroczystości Odsłonięcia i Poświęcenia Pomnika
upamiętniającego akcje zrzutu „Cichociemnych”
i zaopatrzenia dla Armii Krajowej
spalenia przez Niemców w akcji odwetowej wsi Żerechowa oraz zamordowania jej dziewięciu mieszkańców

Czcigodni Weterani!
Mieszkańcy Żerechowej!
Szanowni Państwo!

Naród jest wspólnotą żywych i umarłych. W naszych myślach wciąż obecne pozostają osoby i wydarzenia sprzed dziesiątków i setek lat, o których opowiadali nam nasi dziadkowie i rodzice. A my sami przekazujemy naszym dzieciom i wnukom to dziedzictwo pamięci, aby trwało ono nadal w umysłach pokoleń, które dopiero nadejdą. Właśnie w ten sposób od wieków kształtowała się i umacniała narodowa tożsamość Polaków. I tak też pielęgnujemy ją dzisiaj, pomni przestrogi naszego wielkiego rodaka, Ojca Świętego Jana Pawła II, że Naród, który traci pamięć, jest narodem bez przyszłości.

Dzisiejsza uroczystość ma charakter wyjątkowy. Oto po sześćdziesięciu dwóch latach w obecności głównych bohaterów wydarzeń, które wciąż trwają w żywej pamięci tutejszej społeczności, odsłonięty zostaje pomnik, mający jeszcze mocniej utrwalić owo wspomnienie i podkreślać należną mu rangę. Jednocześnie jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej za pośrednictwem reprezentującego mnie Pana Premiera Jana Olszewskiego będę miał zaszczyt odznaczyć Panów Kazimierza Bernaczyka-Słońskiego, Stanisława Burzę-Karlińskiego i Zdzisława Straszyńskiego Krzyżami Komandorskimi Orderu Odrodzenia Polski.

Wielka historia narodów składa się z tysięcy drobnych zdarzeń. Gdybyśmy chcieli przedstawić nie znającemu naszych dziejów przybyszowi tragiczne, a zarazem bohaterskie lata II wojny światowej na ziemiach polskich, to wystarczyłoby zaprosić go tutaj, do Żerechowej i opowiedzieć o wypadkach z maja 1944 roku. Silne oddziały partyzanckie Armii Krajowej, ofiarnie i lojalnie wspierane przez miejscową ludność; pilotowane przez polskich lotników samoloty, dokonujące zrzutów broni i innych materiałów dla walczącego podziemia oraz skoczków spadochronowych – „cichociemnych” dla wzmocnienia kadry oficerskiej konspiracyjnego wojska; wreszcie zaś krwawe odwetowe pacyfikacje ludności cywilnej przez hitlerowców – fakty wpisane w mikrohistorię Żerechowej, Ślepietnicy i okolicznych wsi jak w soczewce skupiają losy Rzeczypospolitej pod okupacją niemiecką.

Ale obraz ten nie byłby pełny, gdyby pokonanie śmiertelnego wroga miało oznaczać początek wolności. Powojenne życiorysy bohaterów dzisiejszej uroczystości naznaczone zostały oporem przed drugim, sowieckim okupantem, który miał czelność nazywać siebie wyzwolicielem Polski, a także często wyrokami więzienia, długoletnią emigracyjną tułaczką, zepchnięciem na margines życia społecznego. Nie wolno nam zapomnieć, że zasługi żołnierzy Państwa Podziemnego i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, które dzisiaj, w niepodległej ojczyźnie, budzą najwyższy szacunek i są należycie honorowane, przez wiele lat stanowiły powód brutalnych represji i uciążliwych szykan ze strony komunistycznego aparatu bezpieczeństwa.

Jestem przekonany, że wszystkie te wydarzenia zostaną przechowane w zbiorowej pamięci naszego Narodu, stanowiąc wzorzec patriotyzmu i poświęcenia dla rodzinnej ziemi i lokalnej społeczności, a zarazem dla całej naszej ojczyzny.

Przesyłam wyrazy głębokiego szacunku dla Kombatantów Armii Krajowej i serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników dzisiejszej uroczystości”

"Kancelaria Prezydenta RP" 2006-09-14

Autor: wa