Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Hiszpania: ,,1 Week for Life" - modlitwa i post w intencji zaprzestania tzw. eutanazji

Treść

Młodzi Hiszpanie w ramach obrony życia organizują akcję „1 Week for Life”. Jest to sprzeciw wobec wprowadzenia w życie prawa do tzw. eutanazji w ich kraju. Organizatorzy akcji zachęcają do modlitwy i postu, by w Hiszpanii oraz na całym świecie zaprzestano zabijania osób „na życzenie”.

25 czerwca br. w Hiszpanii ma wejść w życie prawo do tzw. eutanazji i wspomagania samobójstw. W związku z tym młodzi obywatele tego kraju zorganizowali akcję „1 Week for Life”, która rozpocznie się 18, a zakończy 25 czerwca. Ustawa legalizująca tzw. eutanazję i wspomagane samobójstwo została uchwalona w marcu br.

Organizatorzy podkreślają, że hiszpańska ustawa o tzw. eutanazji „została uchwalona bez udziału pracowników służby zdrowia i jest sprzeczna z prawem do życia zawartym w art. 15 Konstytucji”. Jak tłumaczą, „eutanazja nie tylko zostanie zdekryminalizowana, ale stanie się prawem, usługą opieki zdrowotnej”.

„Eutanazja jest zbrodnią i nie może być akceptowana, a naszym obowiązkiem jako chrześcijan jest towarzyszenie cierpiącym, tak jak Maryja towarzyszyła Jezusowi na krzyżu. Ponadto, dzisiaj istnieją alternatywy, takie jak opieka paliatywna, które pomagają złagodzić ból bez kończenia życia pacjenta” – przekonują młodzi katolicy, którzy zainicjowali modlitwę i post w intencji zaprzestania tzw. eutanazji.

Młodzi Hiszpanie chcą też modlić się o nawrócenie wszystkich dusz.

Zgodnie z zapisami ustawy, pacjenci, którzy będą mogli wystąpić o eutanazję, muszą być dorosłymi obywatelami Hiszpanii lub legalnymi rezydentami, którzy cierpią na „poważną i nieuleczalną chorobę lub poważną, przewlekłą i powodującą niezdolność do pracy chorobę”. Poważna i nieuleczalna choroba jest definiowana jako „taka, która ze swojej natury powoduje ciągłe i nie do zniesienia cierpienie fizyczne lub psychiczne bez możliwości ulgi, którą osoba uważa za akceptowalną, z ograniczonymi prognozami na życie w kontekście postępującej słabości”.

„Prawo wymaga, aby Narodowy System Opieki Zdrowotnej zapewniał eutanazję i chociaż poszczególni lekarze mogą się odwoływać do klauzuli sumienia to placówki medyczne, nawet prywatne, nie mogą zgłosić takiego sprzeciwu jako instytucje” – informują organizatorzy akcji.

Do korzystania właśnie z klauzuli sumienia wezwał lekarzy ks. bp Luis Javier Argüello Garcia, biskup pomocnicy Valladolid i sekretarz generalny hiszpańskiego episkopatu. Zaapelował, by „nie wywoływali śmierci w celu złagodzenia cierpienia”, ale zamiast tego traktowali pacjenta z „czułością, bliskością, miłosierdziem, zachętą i nadzieją dla tych ludzi, którzy są w końcowej fazie swojego życia, być może w chwilach cierpienia, wymagających pociechy, troski i nadziei”.

Episkopat przygotował również poradnik dla pacjentów, jak stworzyć testament życia, który „określa, że należy zastosować odpowiednie leczenie w celu złagodzenia cierpienia”, ale z wyłączeniem eutanazji.

– Tym, czego Hiszpania potrzebuje zamiast eutanazji, jest dostęp do opieki paliatywnej. Spośród około 120 tys. pacjentów wymagających opieki paliatywnej, połowa nie ma do niej dostępu – wskazali przeciwnicy nowego prawa.

 opoka.news.pl/radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl, 18

Autor: mj

Tagi: Hiszpania modlitwa post życie