Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Historia na ekranie

Treść

Pierwszy w Polsce historyczny kanał tematyczny Telewizji Polskiej - TVP Historia - został zaprezentowany w sobotę na Zamku Królewskim w Warszawie. Obecny na uroczystościach prezydent Lech Kaczyński powiedział, że czegoś takiego "przez wiele lat w telewizji publicznej nie było". - Dziś jednak zmieniło się na tyle, że ten kanał nie tylko został wymyślony, ale już dziś jest otwierany - zaznaczył prezydent. Będziemy mogli go oglądać za około półtora miesiąca.
Lech Kaczyński wyraził nadzieję, że TVP Historia będzie pokazywała historię naszego kraju "od strony krytycznej, ale nie od strony prześmiewczej lub widzącej tylko jeden, zły aspekt naszej historii". Dodał, że władza publiczna ma dzisiaj nikły wpływ na telewizję publiczną, ale "stara się istotnie świadomość historyczną przywracać". - Obecne kierownictwo telewizji, jak rozumiem, ma podobne zamiary, które być może wynikają z podobnej motywacji. Mam taką nadzieję - powiedział prezydent. Dodał też, że "mamy w dzisiejszej Polsce pewną atmosferę intelektualną, (...) która pozwala na to, że można historyczną świadomość przywracać". Zdaniem prezydenta, ma ona "pozwalać Polakom być krytycznymi wobec własnej historii". - Inaczej mówiąc, jesteśmy narodem, który ze swoim, istotnie oryginalnym w Europie losem, nigdy się nie pogodził, i to świadczy na naszą korzyść. Tak samo jak nigdy na dłużej niż kilka lat nie było okresów takiej stabilizacji, nie pogodziliśmy się z komunizmem. I to też świadczy na naszą korzyść - mówił prezydent. Z kolei prezes TVP Bronisław Wildstein ocenił, że TVP Historia jest dla telewizji publicznej "wyzwaniem". - W tej chwili dopiero zaczynamy naprawdę mierzyć się ze swoją przeszłością - stwierdził. Dodał, że "bezpośrednio po odzyskaniu niepodległości (...) usłyszeliśmy, że ta historia właściwie jest nieważna, że trzeba żyć przyszłością i zapominać o przeszłości".
- Są to sformułowania zadziwiająco nonsensowne i zadziwiająco poważnie brane w naszych ostatnich latach - mówił Wildstein. W jego opinii, "cała nasza najnowsza przeszłość dotycząca czasów komunizmu została w ostatnich latach gruntownie zmistyfikowana". - Naszym obowiązkiem jest ją w tej chwili odsłonić - podkreślił szef telewizji publicznej.
Pełnomocnikiem zarządu TVP do utworzenia nowego kanału i jednocześnie jego dyrektorem jest Artur Dmochowski, który podkreślił, że TVP Historia będzie szczególnie wyczulona na kwestię rzetelności historycznej. Twórcy kanału chcą odwołać się do najróżniejszych gatunków telewizyjnych: filmów dokumentalnych i fabularnych, materiałów archiwalnych, wywiadów, form teatralnych oraz magazynów informacyjno-publicystycznych. Nowy kanał historyczny ma ruszyć na przełomie 2006 i 2007 roku.
Magdalena M. Stawarska

Janusz Kurtyka, prezes Instytutu Pamięci Narodowej:
Na początku XXI wieku docieranie obrazem jest o wiele bardziej skuteczne niż słowem. Zatem jestem przekonany, że kanał TVP Historia jest niezwykle potrzebny, tym bardziej że będzie operował środkami zupełnie innymi niż tradycyjne sposoby popularyzacji historii. Dotrze również do olbrzymiej widowni, a więc wpłynie nie tylko na młode pokolenie, ale będzie również mógł kształtować świadomość historyczną całego społeczeństwa.
not. MST

Ks. prałat Zdzisław Peszkowski:
Kanał TVP Historia musi być teraz numer jeden. Do tej pory to było tak zaniedbane, tak spaskudzone. Może ten nowy kanał jest tym, czego tak bardzo chciał Ojciec Święty i o czym pisał w "Tryptyku rzymskim" i w "Pamięci i tożsamości". Ojciec Święty, dając nam te dwie książki, wskazuje, aby zdumienie było głównym naszym sposobem patrzenia na rzeczywistość. Drugą ważną rzeczą jest pamięć, bo jeżeli nie będziemy mieli pamięci o naszych dziejach, to będziemy biednym narodem. Ojciec Święty dał nam w tym przesłaniu robotę na całe wieki.
not. MST

"Nasz Dziennik" 2006-11-13

Autor: wa