Historia bohatera
Treść
Z Ewą Leniart, dyrektorem rzeszowskiego Oddziału IPN, rozmawia Mariusz Kamieniecki
Rzeszowski Oddział IPN wydał komiks poświęcony ppłk. Łukaszowi Cieplińskiemu. Czy mogłaby Pani przybliżyć treść tej publikacji?
- "Wbrew nadziei. Opowieść o Łukaszu Cieplińskim ps. 'Pług'" to historia, która obejmuje działalność ppłk. Łukasza Cieplińskiego, począwszy od kampanii wrześniowej, poprzez działalność konspiracyjną, aż do momentu jego stracenia w mokotowskim więzieniu 1 marca 1951 roku. Komiks opiera się na kanwie retrospekcji. Ciepliński osadzony w więzieniu przypomina sobie wydarzenia z przeszłości. Wraca pamięcią do września 1939 r., kiedy brał udział w bitwie nad Bzurą, wspomina też próbę przedostania się do Rumunii i z powrotem do Polski już po przeszkoleniu w zakresie działalności konspiracyjnej. Kolejny etap wspomnień to działalność konspiracyjna na Rzeszowszczyźnie - długi okres, kiedy szefował Inspektoratowi Rejonowemu ZWZ-AK Rzeszów oraz czas, kiedy po tzw. wyzwoleniu przez Sowietów tak naprawdę nie chce się pogodzić z rozformowaniem AK i wobec zagrożenia aresztowaniami przenosi się najpierw do Krakowa, a potem do Zabrza. Następny etap, o którym opowiada komiks, to działalność Cieplińskiego w Zrzeszeniu "Wolność i Niezawisłość" wraz z aresztowaniem, przebiegiem procesu, brutalnymi przesłuchaniami i w konsekwencji samym straceniem. Komiks opowiada historię prawdziwą człowieka - bohatera, który zachował wyjątkową postawę moralną, a świadectwem tego są jego grypsy.
Do kogo jest adresowana ta publikacja?
- Przede wszystkim chcemy trafić do ludzi młodych. Ponieważ życiorys ppłk. Łukasza Cieplińskiego jest pełen różnych dramatycznych zawirowań, więc komiks nie jest bezpośrednio skierowany do najmłodszych czytelników. Natomiast z pewnością zainteresuje młodzież klas gimnazjalnych, licealistów, a także osoby dojrzałe i pasjonatów komiksów.
W jego realizację zaangażowali się nie tylko historycy IPN?
- Komiks jest wspólnym dziełem pracowników naszego oddziału oraz osób, które sami znaleźliśmy i zaprosiliśmy do współpracy. Autorem scenariusza jest Wojciech Birek, pracownik naukowy Uniwersytetu Rzeszowskiego, pasjonat komiksów, który zawodowo pisze scenariusze i w tej dziedzinie tworzy mocną grupę nie tylko dla Rzeszowszczyzny, ale dla całej Polski. Natomiast autor rysunków Grzegorz Pudłowski to młody człowiek, który interesuje się tematyką komiksów. Obaj pracują na Podkarpaciu.
Komiks o Łukaszu Cieplińskim to pierwsze tego przedsięwzięcie IPN. Czy będą kolejne?
- Muszę przyznać, że żaden z oddziałów Instytutu dotychczas nie podjął się takiego przedsięwzięcia, my jesteśmy rzeczywiście pierwsi. Jednak to nie koniec. Zleciłam już przygotowanie nowego komiksu. Akcja pierwszego dotyczy i rozgrywa się wokół jednej postaci, jednak, aby nie popaść w pewną rutynę, drugi będzie dotyczył wydarzenia historycznego, regionalnego. Na razie nie chciałabym jednak zdradzać zarówno szczegółów, jak i nazwy wydarzenia, wokół którego będzie się toczyła jego treść. Pojawiają się tam bohaterowie, którzy przygotowali i przeprowadzili pewną wyjątkową dla Podkarpacia akcję zakończoną sukcesem. Mogę tylko powiedzieć, że będzie to także okres II wojny światowej, dokładnie rok 1944.
Kiedy nowy komiks trafi do rąk miłośników historii?
- Obecnie jesteśmy na etapie tworzenia scenariusza. Dołożymy starań, aby u schyłku pierwszej połowy przyszłego roku komiks był już gotowy.
Dziękuję za rozmowę.
"Nasz Dziennik" 2007-11-27
Autor: wa