Histeroskopia - co to jest?
Treść
Na czym polega zabieg histeroskopii?
Histeroskopia należy do małoinwazyjnych metod endoskopowych wykorzystywanych w badaniu macicy. Umożliwia wykrycie nieprawidłowych zmian wewnątrzmacicznych. Najczęściej stosowana jest w diagnostyce i leczeniu niepłodności, zaburzeniach miesiączkowych, nawracających poronieniach, chorobach szyjki i jamy macicy.
Zabieg polega na wizualizacji wnętrza macicy przez histeroskop - urządzenie optyczno-narzędziowe, składające się z rękojeści sterującej narzędziami oraz tulejki. Histeroskop wyposażony jest również w kamerę. Za jej pomocą lekarz może obejrzeć wnętrze kanału szyjki macicy, jamę macicy, ujścia maciczne jajowodów. Obrazy są przesyłane na monitor, co pozwala lekarzowi dokładnie zlokalizować i obejrzeć wady anatomiczne macicy, polipy, mięśniaki, guzy nowotworowe. Wprowadzając mikronarzędzia (nożyczki, chwytaki) za pomocą kanału narzędziowego, można pobrać wycinki tkanek do badań histopatologicznych lub usunąć patologiczne zmiany (np. zrosty wewnątrzmaciczne).
Jak przygotować się do histeroskopii?
Histeroskopię wykonuje się w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego (po zakończeniu miesiączki, gdy nie występuje już żadne krwawienie, ale przed wystąpieniem owulacji, z reguły między 8. a 12. dniem cyklu). Histeroskopia przeprowadzana jest zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym dożylnym, żeby pacjentka nie odczuwała żadnych dolegliwości. Kobieta powinna się zgłosić na badanie na czczo – nie wolno jeść i pić na co najmniej 6 godzin przed znieczuleniem. Pacjentki muszą być zaszczepione przeciw WZW typu B (wirusowe zapalenie wątroby typu B), a przed zabiegiem należy wykonać badanie poziomu przeciwciał HBs. W niektórych przypadkach, lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań.
Histeroskopia diagnostyczna i zabiegowa – czym się różnią? Wskazania i przebieg zabiegu
Histeroskopia jest wykonywana po kwalifikacji pacjentki do zabiegu przez lekarza, który na podstawie wywiadu, badań i wskazań medycznych ustala, jaki rodzaj histeroskopii należy przeprowadzić. Histeroskopia diagnostyczna ma na celu wykrycie i dokładne zbadanie nieprawidłowości w obrębie macicy, które mogą być przyczyną stanu chorobowego, natomiast histeroskopia zabiegowa stosuje się w leczeniu tych nieprawidłowości (niekiedy wykrytych wcześniej podczas histeroskopii diagnostycznej), pozwala bowiem wyciąć niektóre zmiany. Może się również zdarzyć, że histeroskopia diagnostyczna zamieni się w zabiegową, gdy podczas badania wykryte zostaną zmiany, które będzie można od razu usunąć.
Wskazaniami do histeroskopii diagnostycznej są leczenie niepłodności, zaburzenia miesiączkowania (krwawienia, zaburzenia cyklu), nawracające poronienia, wady budowy macicy, zrosty, polipy, mięśniaki. Zabieg także może być wykonany przed zaleceniem procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Po podaniu dożylnego znieczulenia i przygotowaniu pola operacyjnego, przez pochwę i szyjkę macicy do jamy macicy pacjentki wprowadza się histeroskop. Wnętrze macicy jest wypełniane płynnym medium lub gazem, dzięki którym uzyskuje się lepszą widoczność, ułatwia to obserwację zmian endometrium, jamy macicy, ujść jajowodów. Podczas zabiegu pacjentka leży w pozycji ginekologicznej. Po histeroskopii pacjentka odpoczywa 1-2 godziny w klinice, pozostając pod obserwacją personelu medycznego, a potem może wrócić do domu. Niekiedy po zbiegu może wystąpić lekkie krwawienie i plamienie z dróg rodnych.
Wskazaniami do histeroskopii operacyjnej jest obecność nieprawidłowości - zrostów, polipów endometrium, mięśniaków. Mikronarzędzia wykorzystywane w histeroskopii zabiegowej pozwalają na wycięcie patologicznych zmian, jak również pobranie fragmentów tkanek do badań histopatologicznych. Główną zaletą histeroskopii operacyjnej jest przeprowadzenie zabiegu bez rozcinania powłok brzusznych, co skutkuje szybszym wyzdrowieniem, mniejszym ryzykiem pojawienia się powikłań (krwawienia występują dość rzadko) oraz efektem kosmetycznym, czyli brakiem dużych blizn po zabiegu. Miejscem, w którym można wykonać histeroskopię diagnostyczną i zabiegową jest Klinika Bocian, gdzie zabiegi przeprowadzają doświadczeni lekarze, specjalizujący się również w leczeniu niepłodności.
Autor: Silesian