Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Hellas et Roma

Treść

Przy pięknej, słonecznej pogodzie odbył się w miniony piątek w Sandomierzu III Festyn Kultury Antycznej Hellas et Roma. Tłem dla tej edukacyjnej imprezy, jako jedynej w Polsce promującej historię i archeologię eksperymentalną, w całości poświęconej antykowi grecko-rzymskiemu, był dziedziniec Zamku Kazimierzowskiego, gotycka katedra i Wisła.

Organizatorami festynu było Stowarzyszenie na Rzecz Popularyzacji Kultury Antycznej "Hellas et Roma" oraz Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Patronat merytoryczny nad imprezą przyjął Zakład Historii Starożytnej UMCS w Lublinie oraz Zakład Historii Wyższej Szkoły Humanistyczno-Przyrodniczej w Sandomierzu. Pracownicy naukowi i studenci, prezentując własne najnowsze wyniki badawcze, przybliżyli licznie przybyłej młodzieży szkolnej, studentom i miłośnikom historii starożytności klasycznej z województwa świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego wybrane zajęcia i prace z życia codziennego mieszkańców antycznej śródziemnomorskiej krainy. Atrakcją tej imprezy była możliwość czynnego zgłębiania na prezentowanych stanowiskach tajników różnych zawodów antycznych. Najwięcej osób garnęło się do dr. Dariusza Słapka, który w niezwykle zajmujący sposób zapoznawał uczestników festynu z tajnikami pracy historyka starożytności klasycznej oraz ze źródłami historycznymi wykorzystywanymi w badaniach nad antykiem. Prezentował też sztukę zdobienia waz greckich i rzymskich scenami z mitologii, z życia codziennego.
Na stanowisku mincerza można było dowiedzieć się o starożytnych i antycznych środkach płatniczych, a także wypróbować swojej siły w wybijaniu monet. Chętnie zatrzymywano się przy stanowisku odtwarzającym kuchnię i zwyczaje żywieniowe Greków i Rzymian, można było również spróbować potraw przygotowanych wg przepisów zachowanych w antycznej literaturze kucharskiej. Na stanowisku garncarza prezentowano produkcję i działanie lampek oliwnych grecko-rzymskich oraz sposoby oświetlania pomieszczenia w czasach starożytnych. Nie zabrakło w tym roku stanowiska z środkami do pielęgnacji ciała, z ozdobnymi grzebieniami z drzewa, wisiorkami i koralami. Starożytni mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego dbali też o liczne rozrywki dla wytchnienia po pracy. Dostarczały ich igrzyska i uroczystości ofiarne. Uprawiano różne dyscypliny sportowe oraz gry w piłkę i w kostki.
Dzięki rekonstrukcji antyczne j lektyki zwiedzający antyczną wioskę mógł zaznać wygód podróży, jakim oddawali się najbogatsi mieszkańcy Rzymu. Pod rozłożystym drzewem na placu zamkowym swoje umiejętności demonstrował odziany w skóry myśliwy. Po raz pierwszy zaprezentowane zostały antyczne instrumenty muzyczne: sumeryjska i celtycka lira, grzechotki, np. sistron czy krotolon zbliżony do kastanietów, fletnia Pana, bęben, a ponadto maski teatralne komediowe i dramatyczne z gliny. Nad porządkiem podczas imprezy czuwał legionista rzymski w pełnym uzbrojeniu.
Alicja Trześniowska

"Nasz Dziennik" 2005-10-12

Autor: mj