Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Harcerze, którzy poszli do Legionów

Treść

Fotografie, publikacje, rękopisy listów, harcerskie chusty, krzyże - to pamiątki, które znalazły się na wystawie "Tradycja 95 lat harcerstwa w Piotrkowie Trybunalskim". Ekspozycję w królewskim mieście otworzyli ksiądz prałat Zdzisław Peszkowski, kapelan ZHP poza granicami kraju, i Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent Polski na uchodźstwie. Obaj podkreślali, jak ważny wkład wnieśli chłopcy i dziewczęta z pierwszych piotrkowskich drużyn harcerskich - nadali całemu harcerstwu polskiemu pewien kierunek działania - za sprawą drużyny, która w 1915 r. przyłączyła się do Legionów Józefa Piłsudskiego.
Znają ich w całej Polsce jako tych, którzy poszli do Legionów - pierwszych harcerzy, którzy przyłączyli się do wojska. Możemy ich zobaczyć na fotografiach. Pierwszy komendant powstałej w 1911 r. drużyny harcerskiej w Piotrkowie Trybunalskim, Jan Kazimierz Sikorski, na zdjęciach ze swoimi druhami, organizator pierwszej drużyny skautowej Stefan Rowecki, hm. Andrzej Małkowski, który przez sześć miesięcy 1914 roku był nauczycielem w piotrkowskiej szkole średniej i za którego sprawą drużyna z Piotrkowa Trybunalskiego dołączyła do Legionów Józefa Piłsudskiego, zjazd okolicznych hufców w Spale w 1935 r., dokumentacje innych wyjazdów i zbiórek, okolicznościowe publikacje - można to obejrzeć na przygotowanej z okazji jubileuszu wystawie w Muzeum Okręgowym w Piotrkowie Trybunalskim. Są też zdjęcia harcerzy - bohaterów, którzy swoje życie poświęcili Ojczyźnie, walczyli o niepodległość i w Powstaniu Warszawskim. Otwarciu ekspozycji towarzyszyła okolicznościowa sesja historyczna, podczas której próbowano dokonać oceny pracy harcerzy na ziemi piotrkowskiej. Na sesji oprócz wykładów i wystąpień gości zebrani śpiewali harcerskie piosenki. - Harcerz to szaleniec dobrych uczynków - mówił ksiądz prałat Zdzisław Peszkowski. I wyliczał tych "szaleńców": błogosławiony Wincenty Frelichowski, Aleksander Kamiński "Kamyk", Prymas Tysiąclecia ks. kard. Stefan Wyszyński czy związany duchem z harcerstwem polskim Jan Paweł II - to ci druhowie najpiękniejsi - podkreślał. - Jaka jest tajemnica harcerstwa? - pytał kapelan harcerzy i rodzin katyńskich. - Jak już ktoś nim zostanie, to na całe życie i z wielką pasją, z sercem na ręku dla drugiego człowieka - podkreślał. O wierność przyrzeczeniu apelował też Ryszard Kaczorowski: - By zawsze udawało wam się dotrzymać przyrzeczenia i być przykładem dla innych - mówił.
Ze spotkania zostanie wydany wkrótce okolicznościowy periodyk. Samą wystawę można oglądać na zamku w Piotrkowie Trybunalskim do końca roku.
Anna Skopinska
"Nasz Dziennik" 2006-11-17

Autor: wa