Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Handlowa ,,Solidarność" chce zmiany przepisów dotyczących przyjmowania towarów w sklepach w niedziele

Treść

Handlowa „Solidarności” zaapelowała do premiera RP Mateusza Morawieckiego o zmianę przepisów dopuszczających prace m.in. przy przyjmowaniu towarów w sklepach w niedziele. W piśmie skierowanym do szefa rządu związkowcy domagają się wykreślenia z ustawy covidowej zapisu umożliwiającego świadczenie tego typu prac w niedziele.

Zapis ten miał gwarantować ciągłość dostaw najpotrzebniejszych produktów w czasie pandemii. Dopuszczał m.in. rozładunek, przyjmowanie i ekspozycje żywności oraz towarów pierwszej potrzeby.

Szef handlowej „Solidarności” Alfred Bujara podkreślił, że ze względu na poprawę sytuacji epidemicznej w kraju nie ma żadnego uzasadnienia, aby ten stan rzeczy trwał nadal.

Ponadto przepisy te są często nadużywane przez sieci handlowe m.in. do sprzątania sklepów.

– Dzisiaj nie mam takiej potrzeby, nie mamy masowego wykupu tworu i zagrożenia epidemicznego, bo od 16 maja będzie tylko zagrożenie covidowe, a więc nie ma potrzeby utrzymywać tego zapisu, bo pracodawcy wykorzystują te rozwiązania i pracownicy idą do pracy w  świetle prawa. Pracownicy wykonują wszelakie czynności od sprzątania poprzez wykładanie  towarów, interioryzację – powiedział Alfred Bujara.

Ustawa wprowadzająca zakaz handlu w niedziele i święta weszła w życie w 2018 roku. Przewodniczący handlowej „Solidarności” wskazał, że mimo sporadycznych incydentów jest ona przestrzegana przez większość placówek handlowych.

RIRM

Żródło: radiomaryja.pl, 12

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj

Tagi: handel niedziela sklep towary