Halo! Tu "Błyskawica"
Treść
Wczoraj w stołecznym Muzeum Powstania Warszawskiego, w 62. rocznicę emisji pierwszej audycji, została uruchomiona replika słynnej powstańczej radiostacji "Błyskawica". Niestety, nie powiodła się próba połączenia za pomocą krótkofalówki z mieszkającym w Radomsku Antonim Zębikiem, 92-letnim konstruktorem oryginalnej radiostacji i jej obecnej repliki zbudowanej w 2004 roku, który z powodu podeszłego wieku nie mógł uczestniczyć w uroczystości.
Podczas uroczystości Zbigniew Ścibor-Rylski ps. "Motyl", prezes Związku Powstańców Warszawskich, oraz Ksawery Jasieński, spiker radiowy, odczytali komunikat, który był fragmentem oryginalnej audycji powstańczej, zaczynającej się od słów: "Halo! Tu 'Błyskawica', stacja nadawcza Armii Krajowej w Warszawie". Można było również usłyszeć "Warszawiankę", po melodii której rozpoznawano podczas Powstania Warszawskiego sygnał "Błyskawicy". Warto przypomnieć, że pierwszy komunikat nadany przez replikę radiostacji odczytał już 16 lipca 2004 r. ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński podczas jej uroczystej prezentacji w warszawskim Ratuszu.
Oryginalna radiostacja została skonstruowana na zlecenie władz powstańczych w 1943 roku. W jej budowie pomagał Antoniemu Zębikowi ps. "Biegły" Bolesław Drożdż. 8 sierpnia 1944 roku po raz pierwszy została wyemitowana przez nią audycja. Pierwsze słowa nadane na jej falach zostały wypowiedziane przez Zbigniewa Świętochowskiego, a brzmiały następująco: "Halo, tu mówi 'Błyskawica'! Stacja nadawcza Armii Krajowej w Warszawie, na fali 32,8 oraz 52,1 m. Duch Warszawy jest wspaniały. Wspaniałe są kobiety Warszawy. Są wszędzie; na linii razem z żołnierzami lub jako sanitariuszki albo też łączniczki. Nawet dzieci ożywione są cudownym duchem męstwa. Pozdrawiamy wszystkich wolność miłujących ludzi świata! Żołnierzy Polski walczących we Włoszech i we Francji, polskich lotników i marynarzy". Od 8 sierpnia aż do 4 października 1944 roku, gdy Jan Georgika ps. "Grzegorzewicz", szef techniczny "Błyskawicy", zakończył audycję "Warszawianką" i zniszczył radiostację, regularnie nadawane były przez nią programy. Składały się one z dziennika, reportaży z walk, komentarzy, głosów prasy powstańczej oraz programu artystycznego.
Podczas wczorajszej uroczystości prezes Związku Powstańców Warszawskich wręczył dyplomy uznania 23 osobom pomagającym przy rekonstrukcji radiostacji. Otrzymał go m.in. 84-letni Włodzimierz Markowski ps. "Rybka", który skonstruował drugą radiostację powstańczą - "Burza".
PCz, PAP
"Nasz Dziennik" 2006-08-09
Autor: wa