Przejdź do treści
1
2
3
4
Przejdź do stopki

GUS podał dane dotyczące wzrostu gospodarczego w ubiegłym roku

Treść

Główny Urząd Statystyczny podał, w jakim tempie rozwijała się polska gospodarka w ubiegłym roku. Z danych GUS wynika, że polskie PKB wzrosło blisko o 2 proc. w stosunku do 2021 roku.

Wzrost PKB w roku 2021 wyniósł 6,8 procent. W roku ubiegłym był on niższy, bo wyniósł 4,9 proc., ale im dalej byliśmy od pandemii i lockdownów, tym wskaźniki gospodarcze były coraz gorsze. Po gwałtownym odbiciu teraz przyszedł czas na spowolnienie.

Jak wyjaśnili analitycy Banku Pekao S.A., w czwartym kwartale tempo wzrostu gospodarczego wyniosło w granicach 2,2 do 2,3 proc. rok do roku. Bardzo słaby wynik w tym okresie zanotowała konsumpcja prywatna, było to ok. 1,5 procent.

W czwartym kwartale siłą polskiej gospodarki były inwestycje, które przekroczyły granicę 5 procent. W całym roku wzrosły one o 4,6 procent.

„W szczegółach: konsumpcja plus 3,0 proc.; inwestycje plus 4,6 proc. w 2022. Popyt inwestycyjny jednym ze źródeł pozytywnej niespodzianki” – napisało PKO BP.

 

Według prognoz Komisji Europejskiej wzrost gospodarczy w Polsce spowolni zarówno w tym, jak i przyszłym roku.

Podobne zdanie wyrazili analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

„Dołek spowolnienia przypadnie na pierwszy kwartał – wzrost PKB spadnie poniżej 0,5 proc. W kolejnych dwóch wzrost będzie zbliżony do 1 procenta” – wskazał Polski Instytut Ekonomiczny.

 

Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego wzrost gospodarczy zacznie przyspieszać na koniec czwartego kwartału. Będzie to wynikało z poprawy koniunktury w Europie oraz ruszenia inwestycji publicznych.

TV Trwam News

 

Żródło: radiomaryja.pl, 30 stycznia 2023

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj

Tagi: GUS