Gruzja i Ukraina wystąpią z WNP?
Treść
W siedzibie gruzińskiego MSZ rozpoczęły się wczoraj konsultacje z delegacją ukraińską w sprawie konsekwencji możliwego wspólnego wyjścia obu tych krajów z kontrolowanej przez Moskwę Wspólnoty Niepodległych Państw. - W WNP są kraje, z którymi mamy strategiczne stosunki. Jest dla wszystkich jasne, że ta organizacja już dawno stała się nieefektywna i dlatego poważnie zastanawiamy się nad problemem wyjścia z WNP - oświadczył wczoraj szef gruzińskiej dyplomacji Gela Beżuaszwili.
Tymczasem rosyjskie agencje ITAR-TASS i Interfaks, powołując się na źródło w Radzie Ministrów Federacji Rosyjskiej, poinformowały, że Kreml już zastanawia się, jakie kary zastosuje wobec Gruzji i Ukrainy, jeśli zdecydują się na opuszczenie WNP. Prawdopodobnie dojdzie do likwidacji preferencji wynikających z uczestnictwa w podległej Moskwie organizacji. Zostałyby poddane rewizji dotychczasowe porozumienia między Moskwą a Tbilisi i Kijowem zawarte w ramach platformy WNP.
Wczoraj prezydent Gruzji Michaił Saakaszwili poinformował o zamiarze kierownictwa jego kraju "przeprowadzenia konsultacji z zaprzyjaźnionymi krajami w ramach WNP w kwestii przyszłej Wspólnoty". Zauważył: "Ktoś zagroził, że jeżeli my wyjdziemy z WNP, podwyższą nam ceny nośników energii". Wczoraj urzędnicy służb sanitarnych "Rospotiebnadzoru" całkowicie zakazali sprzedaży gruzińskiej wody mineralnej "Borżomi" na rynku rosyjskim.
Sceptycyzm Gruzinów podzielają Ukraińcy. Zdaniem pierwszego zastępcy szefa MSZ Ukrainy Wołodymyra Ohryzki, uczestnictwo w WNP "nie może zadowalać kraju, który corocznie wnosi do działalności Wspólnoty wkład w wysokości miliona dolarów" i nie otrzymuje w zamian wymiernych korzyści.
WM
"Nasz Dziennik" 2006-05-08
Autor: ab