Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Grodziska były tu wcześniej, niż sądzono

Treść

Niespodziewanych odkryć dokonali archeolodzy pracujący na terenie dawnego grodziska w Trzciance (woj. podlaskie). Na podstawie badań radiowęglowych drewnianych elementów grodziska ustalono, że pochodzi ono aż z IX wieku. Znaleziono również arabskie monety - dirhamy, co świadczy o rozwiniętej wymianie handlowej, jaka miała tu miejsce.

Wyniki badań wskazujące na istnienie grodziska w Trzciance już w IX wieku są pewną rewelacją, ponieważ wszystkie inne drewniane grodziska spenetrowane przez archeologów na podlaskich ziemiach pochodzą z okresu wczesnego średniowiecza, a więc z wieków XII i XIII. Naukowcy pracują na stanowisku w Trzciance już drugi sezon. Przed rozpoczęciem wykopalisk nie spodziewali się znaleźć tu czegoś szczególnie ciekawego, ponieważ było to grodzisko niewielkie. Jednak kiedy zaczęto przetrząsać ziemię, jeszcze raz okazało się, że rzeczywistość potrafi zaskoczyć.
Najpierw natknięto się na duże drewniane bale, które stanowiły umocnienie wału obronnego. Wielkie było zdziwienie archeologów, kiedy poddali je analizie radiowęglowej (dzięki temu badaniu można poznać czas ścięcia drzewa). Okazało się, że bale pochodzą z IX wieku. Naukowcy na podstawie dalszych badań ustalili, iż pradawna osada funkcjonowała od IX do XI wieku. Posiadała ona, jak na swoje czasy, nowoczesną zabudowę, ponieważ nie było tam ziemianek, a drewniane chaty miały balową konstrukcję. Jak na to wskazują znalezione wyroby ceramiczne, grodzisko zamieszkiwał lud słowiański. Życie osady przerwał nagły atak nieznanego wroga. Świadczą o tym zgliszcza i bardzo liczne groty strzał znalezione w grodzisku.
Kolejnym cennym odkryciem w Trzciance, dokonanym już w tym sezonie badawczym, są arabskie monety - dirhamy. Była to waluta bita od VII do XI wieku, co potwierdzałoby wczesne datowanie grodziska. Są to pierwsze dirhamy odkopane na podlaskich ziemiach przez archeologów - dlatego do tej pory nie było tych monet w zbiorach białostockich muzeów. Znalezisko w Trzciance ma uzupełnić te braki. Odkrycie w grodzisku arabskich monet oznacza również, że musiała to być osada handlowa znana kupcom z dalekich krajów. Tylko oni bowiem posługiwali się tą egzotyczną i bardzo cenną monetą.
Grodzisko w Trzciance jest jednym z kilku leżących na szlaku zwanym przez archeologów "biebrzańskim szlakiem". Inne obronne osady znajdowały się m.in. w Milewszczyźnie, Grodzisku oraz Zamczysku. Do tej pory nie były one przez naukowców badane. Po odkryciach w Trzciance, które pokazują, że rozwinięte osadnictwo na tych ziemiach istniało już w czasach, kiedy powstawało państwo polskie, sytuacja ta ma się zmienić. Podlascy archeolodzy zapowiadają kolejne ekspedycje.
Adam Białous
"Nasz Dziennik" 2007-08-06

Autor: wa