Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Granica życia

Treść

Jak się dowiadujemy w małopolskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowa, mimo niedawnych zapewnień, że w leczeniu nie będzie obowiązywał limit wieku, jest kilka takich programów, gdzie wśród kryteriów doboru pacjentów ów limit obowiązuje.

Jeśli choremu uda się zakwalifikować do programu lekowego przed wyznaczonym terminem, jego leczenie nawet po przekroczeniu ustawowego wieku prawdopodobnie będzie kontynuowane. Chyba że choruje na wirusowe zapalenie wątroby (wzw) typu B lub C i w trakcie kuracji ukończy przewidziane 65 lat - wtedy zostanie z programu po prostu wyrzucony.

Widocznie urzędnicy uznali, że w wypadku żółtaczki wszczepiennej 65 lat to wystarczająca "granica życia". Kryteria wiekowe ustala centrala Narodowego Funduszu Zdrowia w konsultacji z wojewódzkimi specjalistami w dziedzinie konkretnych chorób.

Jak nam powiedziano, w Polsce limit wieku obowiązuje przy kwalifikacji do programu leczenia 5 ciężkich schorzeń:

- Złośliwych glejaków mózgu lekiem o nazwie temodal. Chory nie może mieć mniej niż 18 i więcej niż 70 lat.

- Raka jelita grubego. Chory poniżej 18 i powyżej 65 roku życia nie zostanie dopuszczony do terapii irinotecanem

- Przewlekłej białaczki szpikowej. Tutaj stosuje się lek o nazwie glivec, ale tylko u pacjentów między 18 a 50 rokiem życia

- Reumatoidalnego zapalenia stawów o ciężkim przebiegu z zastosowaniem blokerów TNF. Tu także, wśród wielu kryteriów kwalifikujących znajduje się kryterium wiekowe: do 55. roku życia.

- Wirusowego zapalenia wątroby. Do programu lekowego, refundowanego przez NFZ, może się zakwalifikować chory przed 65. rokiem życia.

Wiek pacjenta liczy się przy kwalifikacji do programu. Ta zasada nie obowiązuje jedynie przy wzw. Pacjent z żółtaczką wszczepienną, którą w większości przypadków nabył podczas wcześniejszych pobytów w krajowych lecznicach, jeśli w trakcie leczenia przekroczy ustawowe 65 lat, zostanie z programu wyrzucony. Jeśli go stać, wykupi leki z własnej kieszeni. Jeśli nie, pozostaje mu już tylko się modlić. (E)

"Dziennik Polski" 2005-07-22

Autor: ab